Česká exportní banka dostane 2,5 miliardy na pokrytí ztráty související s elektrárnou Poljarnaja

Na posílení kapitálu České exportní banky půjde 2,5 miliardy korun. Návrh ministerstva financí schválila vláda. Peníze poskytnuté z vládní rozpočtové rezervy půjdou na pokrytí ztrát banky z poskytnutého úvěru 6,6 miliardy korun na stavbu elektrárny Poljarnaja. Dodavatelem stavby byla česká společnost PSG.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Milan Holakovský

„V reakci na nepříznivý vývoj obchodního případu rozhodlo představenstvo ČEB o tvorbě opravné položky k výše uvedenému obchodnímu případu v úrovni 80procentního krácení na pojistném plnění na základě rozhodnutí škodního výboru, představenstva a dozorčí rady EGAP,“ uvádí materiál. Náklady na tvorbu této opravné položky dosáhly loni 4,1 miliardy korun.

Státní rozpočet na letošní rok již předpokládal použití 1,27 miliardy korun na úhradu ztráty z provozování podpořeného financování. „Dopady fatálních pochybení při řízení institucí na podporu exportu a jejich předchozí podnikatelské strategie si od roku 2014 společně s touto částkou (2,5 miliardy korun) již vyžádaly celkem neuvěřitelných 18,4 miliardy korun,“ uvedl dříve ministr financí Andrej Babiš (ANO).

ČEB loni požádala vládu o dotaci 3,8 miliardy korun kvůli úhradě ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru na stavbu paroplynové elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. Případ šetří na základě podnětu ČEB policie.

Státní ČEB loni vykázala ztrátu 141 milionů korun. Na výsledek hospodaření negativně dopadl právě problémový úvěr na stavbu této elektrárny. Banka loni uzavřela nové smlouvy o celkovém objemu čtyři miliardy korun. 

Kostlivci z minulosti

ČEB evidovala na konci září ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů ve výši 18,495 miliardy korun. Podle jejího vyjádření pocházejí nesplácené pohledávky z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie.

Již dříve banka také oznámila, že její současné vedení chce do dvou let vyřešit polovinu z těchto pohledávek. Oproti stejnému období roku 2015 se jí ke konci letošního září podařilo pohledávky snížit o 1,1 miliardy korun.

O spojení rozhodne až příští vláda 

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP).

V říjnu se kabinet dohodl, že případné rozhodnutí o sloučení s ČEB a EGAP nechá až na příští vládě. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) řekl, že nynější administrativa už to nestihne, protože na propojení institucí není shoda a není ani připraven zákon o exportním financování nutný pro změnu.