Zůstanu o rok déle, vzkázal šéf britské centrální banky. Chce zajistit hladký odchod Británie z EU

Guvernér britské centrální banky Mark Carney (51) se rozhodl zůstat v čele této instituce o rok déle, do konce června 2019. Delším setrváním ve funkci chce centrální bankéř zajistit hladký odchod Británie z Evropské unie, uvedl v pondělním sdělení. Kanaďan Carney je prvním cizincem v čele britské centrální banky od jejího založení před 322 lety.

„Bude mi ctí prodloužit své období ve funkci guvernéra o další rok, do konce června 2019,“ uvedl Carney v dopise ministrovi financí Philipu Hammondovi. Prodloužením funkčního období do doby ukončení takzvaného brexitu chce přispět k zajištění řádného přechodu Británie na nové vztahy s Evropou.

Carney v době, kdy se ujal funkce, slíbil, že zůstane guvernérem pět let. I po prodloužení funkčního období o rok ale zůstane ve funkci kratší dobu, než je u guvernérů britské centrální banky obvyklé. Běžně guvernéři Bank of England (BoE), jak zní název britské centrální banky, slouží ve funkci osm let.

Spokojená premiérka i ministr financí

Oznámení přichází poté, co britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že si přeje, aby Carney ve funkci pokračoval. Na počátku tohoto měsíce Mayová kritizovala dopad nízkých úrokových sazeb v Británii na ekonomiku. Spokojen s Carneyho rozhodnutím je i ministr financí Hammond.

Carney se dostal pod palbu kritiky od zastánců brexitu, protože před červnovým referendem varoval před ekonomickými dopady odchodu Británie z EU. Podle některých zákonodárců tak ohrozil nezávislost centrální banky.

Britská libra od rozhodnutí Británie opustit EU klesla asi o 20 procent, zejména kvůli obavám o další vývoj ostrovní ekonomiky. Po Carneyho oznámení zůstat v čele Bank of England dále měna zpevňuje.