Airbus doplatil na potíže s novými modely letadel. Klesly mu tržby i zisk

Provozní zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus Group ve třetím čtvrtletí klesl o 21 procent na 731 milionů eur (19,8 miliardy korun). Hospodářské výsledky podniku negativně ovlivnily potíže při přechodu na výrobu nových modelů letadel. Zisk zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 743 milionů eur.

Airbus A320neo
Zdroj: ČTK/AP Autor: Frederic Lancelot

Čtvrtletní tržby klesly o jedno procento na 13,95 miliardy eur (376,9 miliardy korun). Analytici přitom počítali s jejich nárůstem, a to o téměř dvě procenta. Firma nicméně potvrdila, že v celém letošním roce hodlá udržet provozní zisk na loňské úrovni a dodat zákazníkům více než 650 letadel.

Finanční ředitel Harald Wilhelm dokonce uvedl, že počet letadel dodaných odběratelům by měl za celý rok překročit 670. Za první tři čtvrtletí Airbus dodal zákazníkům 462 letounů.

Zisk divize tryskových letadel se ve třetím čtvrtletí navzdory čtyřprocentnímu nárůstu tržeb o 26 procent snížil. Firma upozornila na potíže s dodávkami dílů pro výrobu letounů A350 a A320neo.

Boeing hlásí růst zisku

Airbus dlouhodobě soupeří o vedoucí pozici na světovém trhu s letadly s americkým konkurentem Boeing. Ten ve třetím čtvrtletí zvýšil meziročně čistý zisk zhruba o třetinu na 2,3 miliardy dolarů (56,9 miliardy korun). Zároveň mírně zvýšil odhad celoročních dodávek letadel zákazníkům.

Tržby nicméně ve čtvrtletí meziročně o osm procent klesly a dosáhly 23,9 miliardy dolarů.
Boeing nyní předpokládá, že letos dodá zákazníkům 745 až 750 letadel, zatímco v předchozí prognóze celoroční dodávky odhadoval na 740 až 745 letadel.