Dluhopisová bitva: Česko porazilo Švýcarsko

Výnos dvouletého státního dluhopisu Česka se ve středu dostal pod minus jedno procento. To je u českého státního dluhopisu dosud nejnižší výnos a zároveň nejnižší výnos obdobného dluhopisu na světě, potvrdil ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Výnos tohoto dluhopisu se již v úterý krátce dostal pod výnos podobných švýcarských dluhopisů, které mají světově nejnižší výnos. Nižší výnosy pomáhají ministerstvu financí, jemuž tím klesají náklady na obsluhu státního dluhu.

„Důvodem pro tento pohyb je pokračující spekulace především ze zahraničí na konec kurzového závazku České národní banky. Část investorů sází na posílení české měny po tak zvaném exitu. Jiní využívají mimořádné situace na trhu, která jim umožňuje vyměnit na určitý čas svá eura do korun, koupit český dluhopis klidně i s nominálním výnosem minus jedno procento, ale po převedení zpět do eur vybrat i tak kladný výnos,“ uvedl Dřímal.

Vysoký zájem po českých krátkodobých dluhopisech i navzdory záporným výnosům potvrdily podle Dřímala výsledky středeční aukce. Investoři chtěli nakoupit dluhopisy se splatností v roce 2019 za téměř 21 miliard korun. Průměrný výnos tohoto cenného papíru byl přitom minus 0,56 procenta.

„Poptávka podle nás plynula prakticky výhradně od zahraničních spekulantů. Pro domácí investory jsou české státní dluhopisy neatraktivní. Další dva dluhopisy v aukci, které měly splatnosti v letech 2023 a 2030, dohromady přilákaly poptávku jen za 4,7 miliardy korun,“ upozornil Dřímal.

Bankovní rada ČNB na konci září zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

Ministerstvo financí na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy i se záporným výnosem koncem loňska i letos. Investoři tak v podstatě státu platí za to, že mu půjčují peníze.