Výnos dvouletých českých dluhopisů se v úterý nakrátko dostal na nejnižší hodnotu na světě, klesl až na minus 0,94 procenta (investoři tak v podstatě platí státu za to, že mu půjčují peníze). Výnos tak podle údajů agentury Bloomberg překonal i švýcarské dluhopisy. Hodnota výnosu českých dluhopisů souvisí zejména se spekulacemi investorů, kteří očekávají konec intervenčního režimu České národní banky a dluhopisy nakupují.
Výnos českého státního dluhopisu byl chvíli nejnižší na světě
„Zahraniční investoři musí své koruny někde uložit a vládní dluhopis je jedna z možností, čímž po nich zvyšují poptávku a tlačí výnosy níže. Vzhledem k tomu, že očekávají posílení koruny v řádech několika procent, jsou ochotni akceptovat i současný záporný výnos,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Makléř společnosti Conseq David Kufa řekl, že hlavním důvodem je hranice 27 korun za euro, kdy Česká národní banka intervenuje a uměle drží českou měnu oslabenou.
„Za výnosem jsou spekulace, že ČNB z tohoto kurzového závazku odstoupí a tím posílí korunu,“ uvedl Kufa. Dvouletý český dluhopis je k tomu vhodný z toho důvodu, že jeden až dva roky je doba, kdy se čeká, že centrální banka uvolní kurz. Z této situace nyní těží i český stát, který si tímto způsobem půjčí peníze a ještě za to dostane zaplaceno.
Velké fondy, spekulanti i exportéři
Kufa připomněl, že klesají výnosy i jednoletého a šestiměsíčního dluhopisu a jsou blízko těch švýcarských. Naopak rozdíl mezi českou a švýcarskou ekonomickou situací „pravdivěji“ vyjadřují desetileté dluhopisy: český je nad nulou, švýcarský či například německý jsou pod nulou.
Mezi kupci jsou podle makléře velké investiční fondy, velké mezinárodní banky, čeští spekulanti či čeští exportéři, kteří se tak chtějí zajistit proti posílení koruny a oslabení eura, v němž získávají své příjmy.
- Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR.
- Od té doby do konce letošního srpna intervenovala v objemu zhruba 592 miliard korun.
- Členové bankovní rady se na zasedání ve čtvrtek 29. září shodli, že není možné vyloučit zavedení záporných úrokových sazeb pro podporu režimu devizových intervencí nebo jeho hladkého ukončení. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.
- Zdroj: ČTK
Klesnou ještě níže?
Výnosy českých vládních dluhopisů s krátkou splatností by podle Seidlera mohly ještě dále klesat s tím, jak se bude přibližovat konec intervenčního režimu ČNB a finanční trh bude spekulovat na následné posílení koruny.
Bankovní rada ČNB na konci září zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.
MF na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy i se záporným výnosem koncem loňska i letos.