
Projekt nové jaderné elektrárny Hinkley Point C získal po revizi souhlas britské vlády
Souhlas s projektem za 18 miliard liber (572 miliard Kč) je podle vlády spojen s novými podmínkami, které umožní vládní intervenci v případě prodeje kontrolního podílu EDF v elektrárně.
Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl ale od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Loni se francouzský podnik dohodl, že čínská společnost CGN do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.
Peking v srpnu varoval, že neschválení projektu by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. List Financial Times s odvoláním na čínské představitele uvedl, že zrušení projektu by mohlo mít negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii.
Silný lobbing z obou stran
Projekt má silné zastánce i odpůrce. Například šéf britské asociace jaderného průmyslu Tom Greatrex argumentuje v jeho prospěch tím, že „v průběhu posledních šesti let a příštích 14 let bude vyřazeno z provozu 65 procent energetické výrobní kapacity naší generace. Musí se nahradit.“
Kritici se pak zaměřují například na potíže francouzské firmy EDF. Například mluvčí organizace Greenpeace Kate Blagojevicová připomněla, že „všude, kde se EDF pokoušel postavit podobný typ jaderných reaktorů, ve Francii, Finsku a v Číně, není žádný v provozu. Všechny ty elektrárny buď přesáhly rozpočet nebo plánovanou dobu stavby.“