IFA 2016

Kamery v ledničce i nabití mobilu na cestě. Veletrh v Berlíně ukazuje technické novinky

Osmnáct set firem vystavuje své nejnovější výrobky na největším veletrhu spotřební elektroniky v Evropě. Berlínská přehlídka IFA 2016 naznačuje, jaké trendy se chystají i na letošní Vánoce. Mezi technologickými novinkami jsou i lednice s kamerami nebo batoh nabíjející mobily.

 

Během necelého týdne navštíví 160 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy v Berlíně čtvrt milionu lidí. I když je velká pozornost věnována pokrokům v oblasti smartphonů nebo televizorů, poutají i novinky mezi chytrými domácími spotřebiči.

Video Horizont ČT24
video

Berlínské okno do světa hi-tech budoucnosti

Pračku člověk může jednoduše ovládat přes mobil, navíc může mít i dvoje plnicí dvířka. „Zákazník může přidat prádlo, na které zapomněl, a to kdykoli během praní,“ vysvětluje manažerka prodeje Samsungu Cindy Cho.

Mobil, kterému už dochází baterie, si pak člověk může snadno dobít v batohu. „Mobil si můžete nabít bez kabelu na desce. Nebo ji vsunete do batohu a jednoduše nabíjíte na cestě. Cenu oznámíme během veletrhu,“ uvedl manažer IDT Giulio Spinelli.

Jiná nabíječka zase během nabíjení automaticky zálohuje data uložená v telefonu. „Dokumenty, hudba, video, fotky, kontakty, vše se automaticky uloží,“ uvedla produktová manažerka Toschiby Eun-Kyung Hong.

O obsahu lednice pak člověk může mít lepší přehled díky trojici kamer. Stačí se podívat do mobilu, aby zákazník třeba během nákupu zjistil, co mu v lednici chybí. Podle produktového manažera Samsungu Michala Polára zároveň umožňuje člověku lepší dohled nad tím, jestli se potraviny nekazí.

Video Události
video

Události ČT: Chytré ledničky s kamerami se předvedly na veletrhu IFA 2016

Displej, který je umístěn i na předních dveřích lednice, zároveň umožňuje jak zobrazit vnitřek chladničky, tak sledovat televizi nebo číst články. Cena přístroje je ale zatím nastavená vysoko. Pokud se bude v Česku prodávat, tak to v přepočtu může být za 90 tisíc korun.

O dvacet tisíc levnější je domácí pivovar od Brewie. Stačí přidat slad, chmel a vodu a za šest hodin se dá z fermentovacích soudků stočit čtyřicet piv. „Jakmile vše připravíte, zmáčknete ‚vař' a můžete odejít do práce nebo za přáteli a sledovat celý proces vaření přes internet. Třeba na mobilu nebo tabletu,“ přiblížil zakladatel a ředitel firmy Marcell Pal.

Technologické vymoženosti budou na veletrhu k vidění ještě několik dní. IFA 2016 končí ve středu 7. září.