Meziroční inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 0,2 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlilo na 0,2 procenta z červnových 0,1 procenta. Oznámil to statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce. V meziměsíčním srovnání ale spotřebitelské ceny v eurozóně o 0,6 procenta klesly.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE / Bilderbox

Růst cen nadále výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB), podle kterého by se měla meziroční míra inflace pohybovat těsně pod dvěma procenty.

Inflaci brzdí především ceny energií, které se meziročně propadly o 6,7 procenta. Ceny potravin, alkoholu a tabáku o 1,4 procenta vzrostly, ceny služeb se zvýšily o 1,2 procenta.

V celé Evropské unii meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil také na 0,2 procenta z červnových 0,1 procenta. V České republice spotřebitelské ceny stouply o 0,5 procenta.

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a inflaci. Mimo jiné zavedla také záporné depozitní sazby a spustila nákupy vládních dluhopisů.

Analytik: Jde o dobrou zprávu pro spotřebitele

Hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka si myslí, že jde o dobrou zprávu obecně pro spotřebitele. „Ceny se mění málo. Centrální banka by ráda viděla maličko vyšší růst cen. Když si rozklíčujeme celý ten výsledek, tak to znamená, že řada ekonomik je ještě v deflaci a ceny klesají,“ popsal situaci. 

Video Studio ČT24
video

Inflace v Česku a v Evropské unii stoupla

V minulých letech podle Brožky byl velkým prvkem pokles cen ropy a cen energií. „Pro letošní rok je typické, že vidíme růst cen ropy, a to znamená, že ten meziroční pokles spotřebitelských cen se přehupuje do kladných čísel. Je tomu tak i u České republiky, u té se taky nyní dostala inflace do kladných čísel,“ řekl.

V Česku je situace jiná než v Evropě. Brožka říká, že jde Česku o efekt srovnání s minulým rokem, kdy ceny klesaly prudce. „A s tímto obdobím se budou ceny srovnávat. Ono se vlastně nic moc nestane, ale s přihlédnutím na ten minulý rok se bude míra inflace zvyšovat. Je to ale krátkodobý trend a inflace bude postupem roku nejspíše zpomalovat,“ vysvětlil.