Levná ropa připravila v USA o práci v branži skoro dvě stě tisíc lidí

Levnou ropu v posledních dvou letech sice mohli ocenit řidiči díky příznivým cenám na pumpách, pro spoustu lidí to ale znamenalo ztrátu zaměstnání. Ze zprávy konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas vyplývá, že strmý propad cen ropy od poloviny roku 2014 znamenal zrušení zhruba 195 tisíc pracovních míst u firem v odvětví.

Jen od začátku letošního roku energetické firmy zrušily přibližně 95 tisíc pracovních míst. Většina jich zanikla počátkem roku, kdy ceny ropy klesly na třináctileté minimum kolem 26 dolarů za barel. V únoru se pak začaly vzmáhat, až se začátkem června vrátily nad hranici padesáti dolarů.

Konzultační společnost uvedla, že energetický sektor obnovil propouštění v červenci, kdy počet propuštěných vzrostl o 796 procent na 17 725. Právě poslední měsíc ceny ropy opět zamířily dolů k čtyřiceti dolarům za barel.

Propouštět nemuselo přitom jen několik málo ropných firem. Masivní propouštění oznámily různé podniky v sektoru, od diverzifikovaných ropných společností, jako je například Chevron, až po firmy poskytující servis a další služby těžařům. Společnost Halliburton zrušila více než 30 tisíc pracovních míst, včetně pěti tisíc ve druhém čtvrtletí.

V ropném a plynárenském odvětví mají lidé výrazně vyšší platy

„Toto odvětví je zasaženo víc, než co jsme zažili za těch patnáct let, co se v této oblasti pohybujeme. Mnohem víc než při poklesu v roce 2008,“ řekl serveru CNNMoney prezident společnosti CSI Recruiting Jeff Bush. Jeho podnik se zaměřuje právě na nábor zaměstnanců pro podniky z odvětví těžby ropy a plynu.

Ztráta těchto pracovních míst je pro zaměstnance obzvlášť bolestivá, protože jsou obvykle velmi dobře placená. Průměrný plat v ropném a plynárenském odvětví je o 84 procent vyšší, než je národní průměr, uvádí investiční banka Goldman Sachs. Propouštění v tomto odvětví navíc přišlo v době, kdy mnoho jiných částí americké ekonomiky pracovní místa naopak vytvářelo.