Zrychlete brexit a řekněte, co máme čekat, tlačila na Brity část skupiny G20

Britská delegace se na zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20 ocitla pod vícestranným tlakem. Zástupci některých asijských a evropských zemí Spojené království vyzvali, aby urychlilo kroky vedoucí k odchodu z Evropské unie a objasnilo své další plány. Všichni zástupci G20 se pak shodli na tom, že by brexit mohl mít negativní dopady na již tak pomalý růst globální ekonomiky.

Čínské setkání ministrů zemí G20 je první schůzkou tohoto formátu od okamžiku, kdy se Britové v červnovém referendu vyslovili pro odchod z evropského společenství. V návrhu komuniké členské země G20 uvádějí, že výsledek referenda zvyšuje nejistotu světové ekonomiky, avšak vyjadřují naději, že Británie zůstane blízkým partnerem EU.

Ministři z Francie a Itálie uvedli, že chtějí nyní podrobněji vyjasnit, jak rychle Británie zahájí proces ukončení 43 let trvajícího členství v EU. Podle nich je potřeba vyjasnit načasování procesu, protože na to trhy čekají a protože to pomůže vytvořit rovnováhu.

Američané vyzvali k trpělivosti

Nová britská premiérka Theresa Mayová zatím pouze uvedla, že nezahájí formální jednání o odchodu z EU v letošním roce. Britský ministr financí Philip Hammond, který se účastní zasedání G20 v čínském Čcheng-tu, se pro média odmítl vyjádřit.

Také jeden ze zástupců Asie uvedl, že zahraniční investoři v Británii potřebují získat představu o tom, jak to bude s přístupem na jednotný trh EU a jak zůstanou otevřené hranice pro pracovníky z Unie. Pokud nebude Británie jednat rychleji, prodlouží se podle něj negativní dopady brexitu na podnikové investice.

Pouze Spojené státy vyzvaly k trpělivosti a poznamenaly, že proces je příliš citlivý a neměl by se uspěchat. Důležitější než časový harmonogram je podle jednoho z členů americké delegace správný tón při vyjednávání.