Benzin a nafta druhý týden v řadě zlevňují, trend může pokračovat

Ceny pohonných hmot v Česku druhý týden v řadě zlevnily, a narušily tak zdražování, které trvalo od března. Průměrná cena Naturalu 95 klesla o 13 haléřů na 29,66 koruny za litr, nafta zlevnila o 11 haléřů na 28,16 koruny za litr.

Nejvíce za benzin zaplatí řidiči na Vysočině, a to v průměru 30,16 koruny za litr. Přes třicetikorunovou hranici se průměrná cena Naturalu dostala ještě v Praze. Nafta stojí nejvíc v hlavním městě, kde čerpací stanice nabízejí litr průměrně za 28,85 koruny za litr.

Nejlevnější Natural 95 je v Moravskoslezském kraji, průměrně se tam za něj platí 29,25 koruny za litr. Za naftu platí nejméně řidiči v Královéhradeckém kraji, kde litr vyjde v průměru na 27,74 koruny.

„V nejbližším týdnu očekáváme u čerpacích stanic další mírné zlevnění zhruba o deset haléřů,“ řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. „Cena ropy od počátku července poklesla z 50 na současných 47 dolarů za barel,“ dodal.

Zlevňování ropy za hlavní důvod poklesu cen na benzinkách označuje i Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu.

Od února začala zdražovat ropa, pohonné hmoty ji následovaly

Ceny benzinu i nafty od března rostly, předtím měsíce klesaly. Výrazně stouply zejména na přelomu května a června. Průměrná cena Naturalu se z březnových 26,43 koruny za litr, dostala v červnu až téměř ke třicetikorunové hranici. Od poloviny června ceny stagnovaly a před dvěma týdny začaly opět klesat.

Video Studio ČT24
video

Loula z asociace petrolejářského průmyslu: Levnejší je benzin snad jen v Polsku a Bulharsku

Podle údajů Eurostatu zůstávají ceny pohonných hmot v Česku v porovnání s okolními zeměmi relativně nízké. „Řidičům tedy doporučujeme před cestou na západ Evropy a na Slovensko natankovat doma plnou nádrž,“ prohlásil Tomčiak.

Například v Německu je litr benzinu dražší zhruba o šest korun, na Slovensku o 3,50 koruny, v Rakousku přibližně o korunu. Nejdražší je Itálie s průměrnou cenou 39,50 koruny. Levnější je pouze Polsko (27,25 koruny).