Zemědělci by letos měli sklidit více než 26 tisíc tun brambor

Úroda brambor v České republice by se po loňském propadu o 27 procent měla vrátit na průměr předchozích let. Letos by jich zemědělci mohli sklidit více než 26 tisíc tun. Zemědělci v letošním roce osázeli bramborami celkem 23 414 hektarů, meziročně o 3,2 procenta více. V Polabí a na jižní Moravě už začala sklizeň raných brambor. Řekl to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Jurečka situaci popsal pozitivně. „Porosty zatím vypadají velmi dobře, takže brambor bude dost. V porovnání s loňským rokem postupuje zatím sklizeň raných brambor o něco rychleji, výnos je přitom zhruba stejný. Celkově očekáváme produkci na průměrné úrovni několika posledních let,“ řekl ministr.

Rané brambory loni na rozdíl od sklizně v dalších měsících nebyly postiženy suchem. Celková produkce brambor vlivem mimořádného sucha loni propadla o 27 procent. Celková plocha, na které se brambory pěstovaly, loni meziročně klesla o pět procent. I kvůli těmto faktorům se loni soběstačnost v Česku snížila z obvyklých 80 na 65 procent.

Brambory jsou v Čechách tradiční plodinou

Každý Čech přitom ročně spotřebuje zhruba 70 kilogramů brambor. „Brambory jsou u nás tradiční plodinou, v jejíž produkci můžeme být soběstační. Proto jsme je také zařadili mezi citlivé komodity, na které zemědělcům poskytujeme podporu. Letos je to celkem 135 milionů korun,“ doplnil Jurečka.

Podle předsedy Českého bramborářského svazu Miloslava Chlana se výkupní cena brambor pro farmáře pohybuje mezi pěti až šesti korunami za kilogram. Takovou cenu považuje za normální. „Do ceny pro spotřebitele je samozřejmě třeba ještě připočítat marže obchodníků nebo dopravu. Ale na jaké úrovni se bude v dalších měsících pohybovat, je těžké odhadnout. Bude záležet na počasí,“ dodal Chlan.

Zemědělci letos osázeli bramborami celkem 23 414 hektarů, meziročně o 3,2 procenta více. Plocha raných brambor vzrostla o 9,1 procenta na 1 325 hektarů.

Odhadovaný výnos je 19,64 tuny na hektar. Brambory pěstují i mnohé české domácnosti, ty rané letos na ploše 1167 hektarů, další pak na ploše necelých 5 tisíc hektarů.