Těžební společnost OKD, která je od května v úpadku, bude podle vedení firmy letos potřebovat externí úvěr 700 milionů až miliardu korun, jinak existuje vysoké riziko, že by musela zastavit provoz. Při procesu reorganizace, který firma preferuje před konkurzem, by se podnik neobešel bez pomoci státu. Sdělil to mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Firma podle mluvčího pravděpodobně bude mít dost peněz na mzdy za červen. Podnik ale již začal dělat administrativní kroky k uzavření Dolu Paskov.
OKD bude letos potřebovat úvěr 700 milionů až miliardu korun
Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost OKD. Uvedla v něm, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, své závazky nedokáže splácet a její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard. Své pohledávky už soudu přihlásilo asi 450 věřitelů. Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem.
Při konkurzu se majetek dlužníka rozprodá a výtěžek si následně rozdělí věřitelé. V případě reorganizace společnost dál funguje podle schváleného reorganizačního plánu. Vedení OKD od začátku navrhuje reorganizaci. Reorganizaci a pozvolný útlum dolů požaduje například i krajská tripartita.
Spolupráce vlády a místní samosprávy bude u OKD potřeba
Firma si zároveň uvědomuje, že bude potřebovat pomoci. „Aby mohla být reorganizace úspěšná, budeme v tomto procesu nevyhnutelně potřebovat spoluúčast vlády České republiky, místní samosprávy, našich dodavatelů a odběratelů a našich zaměstnanců. OKD bude v případě reorganizace pro financování svých provozů během roku 2016 potřebovat externí úvěr v rozmezí 700 milionů až jedné miliardy korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark a dodal, že pokud by se nepodařilo zajistit externí financování, vedení společnosti by mohlo zahájit plán urychleného zastavení provozů, a to bezpečným a řízeným způsobem.
V nejbližších dnech se uvidí, zda bude mít firma na výplaty za minulý měsíc. „Co se týče mezd za uplynulý měsíc červen, s největší pravděpodobností se nám podaří dostatek finančních prostředků zajistit,“ uvedl generální ředitel. Rozhodujícím podle něj bude přelom tohoto a příštího týdne. „Po červenci ale nastane extrémně kritická finanční situace a OKD bude potřebovat přístup k externímu úvěru, aby mohla nadále fungovat a pokračovat v reorganizaci,“ řekl Ekmark.
Věřitelský výbor zasedne za měsíc
O budoucnosti OKD bude rozhodovat věřitelský výbor. Schůze věřitelů se koná 10. srpna. Do té doby soud ustanovil předběžný věřitelský výbor, jehož členy jsou český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna a firma Advanced World Transport (AWT).
Reorganizační plán, který OKD navrhuje, by podle Čelechovského řešil postupné dotěžení ekonomicky vytěžitelných zásob uhlí a regulovaný útlum dolů. „To by výhledově zajistilo finanční prostředky pro dodavatele v objemu bezmála 35 miliard korun, peníze na mzdy pro zaměstnance, příjmy do státní pokladny formou daní a odvodů na sociálním a zdravotním pojištění a v závislosti na budoucích cenách uhlí i možnou úhradu některých předinsolvenčních dluhů věřitelů OKD,“ uvedl mluvčí.
Jedním z prvních kroků by bylo uzavření Dolu Paskov. „Přestože ještě nebylo stanoveno datum konečného uzavření Dolu Paskov, vedení už nyní zodpovědně zahájilo předběžné administrativní kroky, které je nezbytné realizovat a zajistit před uzavřením. Jedná se například o dokumentaci pro stanovisko EIA,“ uvedl Čelechovský.
OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Nyní v ní i s dodavatelskými zaměstnanci pracuje asi 12 tisíc lidí. Vláda se zabývá tím, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na provozní výdaje, například na výplaty. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).