Do Řecka směřuje 7,5 miliard eur ze záchranného programu

Vedení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) definitivně schválilo vyplacení dalších 7,5 miliardy eur (přes 200 miliard korun) ze záchranného programu pro Řecko. Atény peníze potřebují mimo jiné na uhrazení červencových splátek úvěrů od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB).

Video Zprávy ve 12
video

Do Řecka směřuje 7,5 miliard eur ze záchranného programu

„Rozhodnutí vyplatit Řecku 7,5 miliardy eur je oficiálním uznáním odhodlání řecké vlády uskutečnit potřebné reformy,“ uvedl šéf ESM Klaus Regling. Ministři financí eurozóny se již koncem května shodli, že Řecko může dostat nové úvěry v objemu 10,3 miliardy eur. Schválených 7,5 miliardy eur představuje první část těchto půjček, zbytek peněz by Řecko mělo získat na podzim, napsala agentura DPA.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem již ve čtvrtek uvedl, že Rada guvernérů ESM připravila cestu k uvolnění 7,5 miliardy eur pro Řecko. „Myslím, že to vdechne kyslík do řecké ekonomiky. To si přejeme a to také očekáváme,“ prohlásil eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici.

„Řecko pravděpodobně plní reformy, když peníze dostalo. A to v nějakém rozsahu, ve kterém je EU a měnový fond diktují. Minimálně je ale Řecko pod mnohem větší kontrolou.“

Tomáš Kálal

makléř Conseq
Video Studio ČT24
video

Makléř Kálal: Řecko pravděpodobně plní reformy, když peníze dostalo

Silně zadlužené Řecko se v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Dosažení dohody předcházely výrazné rozpory mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, které vedly mimo jiné k dočasnému uzavření řeckých bank.