Nošovické automobilce Hyundai klesl zisk o téměř tři a půl miliardy

Automobilce Hyundai, která sídlí v Nošovicích, loni klesl zisk o 3,47 miliardy korun na 5,5 miliardy korun. Pokles představuje 38,7 procenta. Tržby ale automobilce vzrostly, a to o 19,3 miliardy korun (18,2 procenta) na 125,7 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.

Hyundai v Nošovicích loni vyrobila 342 200 osobních automobilů, což je meziročně o 34 750 aut (11,3 procenta) více. Letos chce vyrobit 350 000 vozů.

Mluvčí slezské automobilky Petr Vaněk řekl, že zisk podniku poklesl zejména kvůli celkové ekonomické situaci ve světě. „Museli jsme vynaložit vyšší náklady na dosažení našich prodejů. Dále náš zisk negativně ovlivnil vývoj rublu, kdy Rusko je jedním z našich velkých odběratelů,“ popsal.

Automobilka vyrábí od loňska v Nošovicích tři modely. Inovovaný i30 včetně turbo verze, inovovaný ix20 a zcela nový Tucson, který se podle firmy stal historicky nejrychleji prodávaným modelem značky Hyundai na evropském trhu. Nahradil úspěšný model Hyundai ix35, který se ve slezské továrně vyráběl čtyři roky. Na konci letošního roku chce automobilka zahájit výrobu nového modelu osobního vozu segmentu C (nižší střední třída).

Vozy se prodávaly po celém světě 

Automobily z Nošovic se loni prodávaly v 66 zemích a destinacích Evropy, Blízkého Východu, Afriky, Latinské Ameriky, Karibiku a Austrálie. Nejvíce vozů putovalo do Německa, Velké Británie, Španělska, Itálie a Ruska. „V roce 2015 do portfolia exportních destinací přibylo šest zemí z oblasti Blízkého východu,“ uvedl ve výroční zprávě prezident společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech Dongwoo Choi.

V České republice, která byla v pořadí odebraných aut šestá, se v roce 2015 prodalo 15 992 aut z Nošovic. Bylo to o 2184 vozů více než v roce 2014. Automobilka nyní zaměstnává zhruba 3400 lidí, 97 procent z nich jsou podle firmy obyvatelé Moravskoslezského kraje. Dalších asi 7000 lidí zaměstnávají v regionu subdodavatelské společnosti.

Konkurenční Škoda vydělala nejvíce v historii

Mladoboleslavská Škoda Auto oproti tomu vydělala v minulém roce 19,1 miliardy korun, což je nejvíce v celé její historii. Tím zvýšila svůj zisk o 6,5 procenta. Také dodala rekordní počet vozů. Přesně 1 055 500. Celkově za všechny automobily utržila firma zhruba 338 miliard korun.