Šéfka Fedu: Ekonomika USA zrychluje, zvyšme sazby

Americká centrální banka (Fed) by v příštích měsících měla opatrně zvýšit úrokové sazby, což by odpovídalo nynější situaci, kdy se ekonomika postupně zlepšuje. Řekla to šéfka amerického Fedu Janet Yellenová ve vystoupení na Harvardově univerzitě. Její slova dál zesílila pravděpodobnost brzkého přitvrzení dosud vysoce uvolněné měnové politiky.

Šéfka Fedu Janet Yellenová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Manuel Balce Ceneta

„Ekonomika se dál zlepšuje… její růst se podle všeho zrychluje,“ řekla Yellenová v rozhovoru s moderátorem. „Jestliže to tak půjde dál a trh práce se bude nadále zlepšovat, což očekávám, byl by takový krok v příštích měsících přiměřený,“ dodala šéfka Fedu podle agentury Reuters.

Měnový výbor Fedu nechal v dubnu základní úrok beze změny v rozpětí 0,25 až 0,50 procenta, kam jej zvýšil loni v prosinci poprvé po téměř deseti letech. Předtím byla sazba od poslední krize z konce minulého desetiletí na minimu 0,0 až 0,25 procenta.

 

Finanční trhy vzhledem k výraznému zpomalení ekonomiky v posledních dvou čtvrtletích donedávna očekávaly, že Fed naváže na prosincový krok nejdříve ke konci roku. Minulý týden však vyšel zápis z posledního zasedání, na němž činitelé Fedu dali najevo, že pokud se bude stav americké ekonomiky nadále zlepšovat, bude možné přistoupit k dalšímu zvýšení základních úrokových sazeb už v červnu. Překvapené akciové trhy pak reagovaly prudkým poklesem.

Analytici se nyní podle Reuters zaměřují zejména na červenec. Příští měsíc podle nich Fed zřejmě ještě nezakročí, aby nezhoršil situaci na finančních trzích, které by mohly zasáhnout otřesy v souvislosti s britským referendem o vystoupení z Evropské unie.

Ve čtvrtletí ekonomika USA zpomalila, Fed očekává zrychlení tempa

Americká ekonomika zpomalila v letošním prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,8 procenta, což je nejpomalejší tempo za poslední rok. Výsledek páteční zpřesněné zprávy ministerstva obchodu USA byl však lepší než první dubnový odhad, který ukazoval zpomalení na 0,5 procenta. V předešlém kvartálu rostla největší světová ekonomika o 1,4 procenta.

K lepšímu výkonu přispěl nižší obchodní deficit spolu se zlepšením firemních zisků. Ekonomiku však celkově srážel silný kurz dolaru a slabá zahraniční poptávka, což podkopalo vývoz a průmyslový sektor. Nadále ji oslabuje také propad investic v energetickém sektoru, který je reakcí na dvouletý pokles světových cen ropy.

V posledních týdnech se objevují známky oživení a zrychleného růstu v maloobchodu, vývozu, průmyslové výrobě a na realitním trhu. Fed v Atlantě odhaduje, že ve druhém čtvrtletí růst HDP zrychlí na 2,9 procenta.