Pardubickému letišti drasticky ubylo cestujících, z necelých dvaceti tisíc jich zbylo dva a půl

Mezinárodnímu letišti v Pardubicích ubylo v první čtvrtině letošního roku 87 procent cestujících. Meziročně klesl jejich počet z 19 273 lidí na 2568 pasažérů, sdělila obchodní manažerka společnosti East Bohemian Airport (EBA) Eva Kadlecová. Přesto se letiště chystá stavět nový terminál. Právě v něm spatřuje možnost svého růstu.

Letiště Pardubice
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Pardubické letiště loni přišlo o dvě pravidelné linky do Ruska a výpadek dosud nenahradilo. Poslední loňské lety do Moskvy se uskutečnily v květnu a do Petrohradu v říjnu. Ruská společnost Transaero převedla spoje do Prahy, později zkrachovala. „O obnovení linek do obou destinací intenzivně jednáme jak s leteckými dopravci, tak i s tour-operátory,“ uvedla Kadlecová.

Letiště stále nabízí charterové lety do Bulharska, Černé Hory či Řecka, sezona dovolených začne v květnu. Kromě toho v Pardubicích přistávají nákladní letadla a malá soukromá letadla.

Společnost EBA se chystá stavět nový terminál, aby vyhověla současným standardům přepravy lidí. Aktuálně například nemůže ve své budově najednou odbavit dvě letadla, z nichž jedno je ze schengenského prostoru a druhé mimo něj.

EBA nedávno vybrala v tendru stavební sdružení, které nabídlo objekt, příjezdovou komunikaci a parkoviště postavit za 256 milionů korun. Firma EBA se musí zadlužit, ručit by měli akcionáři, kterými jsou město a kraj. „Pokud se nestane nic mimořádného, očekáváme v červnu nebo v červenci letošního roku zahájení stavby,“ řekla Kadlecová.