GE Money Bank chce vstoupit na pražskou burzu

Tuzemská GE Money Bank oznámila záměr požádat o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric prodat banku do příštího roku a zaměřit se na průmyslovou činnost. V případě této banky se přitom mluvilo o jejím možném prodeji čínské společnosti CEFC, která v Česku drží v oblasti financí nejvýznamnější podíl v bankovní skupině J&T.

GE Money Bank je v Česku šestou největší bankou, která má milion klientů. Analytici dříve uvedli, že cena této středně velké banky by se mohla pohybovat od 25 do 90 miliard korun. 

„GE Money Bank bude vstupovat na pražskou burzu, její akcie budou nabídnuty institucionálním investorům. Dokončení procesu očekáváme ve druhém kvartálu tohoto roku,“ řekl generální ředitel GE Money Bank Tomáš Spurný. Dokončení procesu závisí podle něj na regulatorním souhlasu ČNB a situaci na kapitálových trzích. „Jsme již v pokročilém stadiu přípravy,“ uvedl Spurný.

Důvodem vstupu na burzu je pozitivní vývoj české ekonomiky a její výhled, dlouhodobá stabilita a ziskovost českého bankovního sektoru a výborná kondice GE Money Bank.

Žádné nově vydané akcie nabízené nebudou 

Banka většinu svých akcií hodlá nabídnout institucionálním investorům. Žádné nově vydané akcie nebudou nabízeny. Půjde tak o jednu z největších primárních emisí na pražské burze v historii a o vůbec první prodej velké banky od kuponové privatizace.

„Pro GE Money Bank jde o velmi zásadní moment, neboť vstupujeme do další fáze našeho růstu v České republice. Jsme odhodláni i nadále podporovat naše retailové a korporátní klienty v dosahování jejich cílů a dále tak napomoci rozvoji české ekonomiky a českých kapitálových trhů.“ 

Tomáš Spurný

generální ředitel GE Money Bank

Společnost je bankou financovanou z vlastních zdrojů, která podléhá dohledu ČNB a která z provozního hlediska není závislá na skupině GE Capital. Dle navržené dohody si skupina GE Capital ponechá významný menšinový podíl v bance po dobu nejméně šesti měsíců. Po schválení nabídky ze strany České národní banky budou kompletní informace k dispozici v prospektu na webových stránkách banky.

GE Money Bank má dvě hlavní divize. Retailová divize loni vykázala zisk před zdaněním 4,128 miliardy korun a poskytovala služby 1,068 milionu klientů. Pohledávky za klienty činily 53,7 miliardy korun. Komerční divize dosáhla ke konci loňského roku zisk před zdaněním 1,32 miliard korun a poskytovala služby 69 tisícům klientů.