Úroky na minimu. Stavební spoření ztrácí popularitu, zato přibývá hypoték

4 minuty
Události ČT: Stavební spoření netáhne, větší zájem je o hypotéky. Koupě nemovitosti ale může být i investicí
Zdroj: ČT24

Stavební spoření uzavírá čím dál méně klientů. Loni jich bylo 458 tisíc, což je nejslabší výsledek od roku 2010. Stavební spoření přitom vypadá výhodně, na rozdíl od spořicích účtů, které už uložené peníze výrazně nezhodnotí. Lidé v tuzemsku obecně ukládají peníze stále méně. Častěji volí úvěry nebo hypotéky, které jsou teď díky nízkým úrokům velmi levné. Půjčku ale mohou využít jako investici do nemovitosti, kterou pronajmou.

Stavební spoření patří momentálně mezi nejvýhodnější způsoby ukládání peněz. Úrok ze spoření se sice také snižuje a pohybuje se kolem jednoho procenta, roční výnosnost ale zlepšuje státní příspěvek. Lidí, kteří si takhle peníze odkládají, ovšem ubývá.

Zatímco ještě v roce 2010 si nové spoření založilo přes 900 tisíc lidí, loni jich bylo jen 458 tisíc. Češi mají u stavebních spořitelen pětinu všech svých úspor. Zvykli si ale i na spořicí účty.

Stavební spoření
Zdroj: ČT24

Kdo si ukládá po dobu šesti let 1200 korun měsíčně, na stavebním spoření ušetří přes 140 tisíc korun. V průměru je roční výnos kolem tří procent. U spořicích účtů je to podstatně níže, a to šest desetin procenta. Naspořená částka je tak za stejnou dobu nižší o 54 tisíc.

Téměř všechny banky snížily hranici úrokových sazeb. U spořicích účtů činí kolem jednoho procenta, u termínovaných účtů hluboko pod jedno procento. Tak je zřejmé, že to stavební spoření mi vydělá nejvíc.
Jiří Paták
výkonný ředitel portálu Chytrý Honza

Výhoda spořicího účtu ale je, že majitel může s penězi nakládat libovolně, kdy chce, zatímco na stavební spoření nemůže bez sankce sáhnout po danou dobu spoření.

Někteří přitom na náročnější projekty kombinují stavební spoření s hypotékou. S pomocí hypotečního úvěru koupí pozemek, stavební spoření si pak nechají běžet a později ho použijí při samotné stavbě domu.

Investice do nemovitosti, umění i veteránů

Zatímco si Češi spoří na bydlení méně, hypotéky využívají stále víc. Loni si jich vzali rekordní počet, přes sto tisíc. Díky nízkým úrokovým mírám jsou dostupné a ještě alespoň letos by se na tom nic změnit nemělo.

Nízké úroky u hypoték lákají i k nákupu nemovitosti jako investici. Ideální pro tento účel jsou dvoupokojové byty ve velkých městech. Pokud by byt stál například dva a půl milionu korun a pronajal se za deset tisíc měsíčně, výnos by mohl činit zhruba pět procent ročně.

Investice do nemovitostí
Zdroj: ČT24

Další obvyklý investiční nástroj jsou termínované vklady. Pokud si klient uloží 100 tisíc na dobu dvou let, úrok může dosáhnout skoro tří procent. Za dva roky by tak vydělal více než pět a půl tisíce korun.

Termínované vklady
Zdroj: ČT24

Poměrně bezpečnou investicí stále zůstávají státní dluhopisy. Tomu ale odpovídá i výnos, který je aktuálně kolem 0,5 procenta ročně, ovšem před zdaněním. Čím dál oblíbenější jsou podílové fondy. Majetek, který v nich lidé mají, loni stoupl o víc než 65 miliard. Výnosnost se u nich pohybuje různě, platí totiž pravidlo, že čím větší riziko, tím větší výnosnost. Může tak dosáhnout jednotek procent i třiceti, to jsou ale spíš výjimky. 

Peníze se dají uložit a následně zhodnotit i alternativními způsoby. Například při investici do vína je průměrný hrubý roční výnos za posledních dvacet let přibližně 13,5 procenta. Alternativou je i moderní umění, přičemž odborníci radí nakupovat díla mladých žijících umělců. Některá se časem zhodnotí i o stovky procent.

2 minuty
Automobiloví veteráni jako alternativní investice
Zdroj: ČT24

Stejně tak se dá investovat třeba do pamětních mincí či do automobilových veteránů. Kompletní renovace unikátních modelů se sice může vyšplhat i nad milion korun, pokud se ale majiteli podaří dobře prodat, může vydělat i několikanásobek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 6 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 19 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...