Povolení pro Dukovany je skandál, elektrárnu odpojte, zní z Rakouska

Za skandál prvního stupně označil prodloužení povolení pro první blok jaderné elektrárny Dukovany rada pro životní prostředí rakouské spolkové země Dolní Rakousy Stephan Pernkopf. Reaktor by podle něj české úřady měly okamžitě odpojit, informovala stanice ORF. Česko by prý mohlo stejně jako Rakousko využít větrnou či vodní energii, zvolilo si ale místo toho nejlevnější a nejnebezpečnější cestu.

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČTK Autor: Libor Sojka

„Prodloužení (povolení) prvního bloku je skandál prvního stupně. Platnost mu vypršela už v roce 2015, to zamlčeli a utajili,“ uvedl Pernkopf, který zodpovídá za otázky životního prostředí ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Česká jaderná elektrárna Dukovany od jejích hranic leží asi 40 kilometrů.

Český Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) rozhodl ve středu o prodloužení povolení pro první blok jaderné elektrárny Dukovany na dobu neurčitou. „Je to zaručeně špatný signál po skandálu kolem zmanipulovaných zkušebních kontrol na podzim loňského roku,“ řekl Pernkopf. Upozornil tak na chyby, které se našly v rentgenových snímcích potrubí, jež mají odhalit případné netěsnosti. Kvůli nim přes tři měsíce stály tři ze čtyř bloků Dukovan.

„Provozovatele jaderné elektrárny (v rozhodnutí o prodloužení) vyzvali, aby dodatečně předložil bezpečnostní podklady. To už je skandál sám o sobě a myslím, že jaderná energie prostě není bezpečná,“ uvedl dále Pernkopf. „Tady zkrátka není ani milimetr manévrovacího prostoru, není tu prostor pro přátelské aktivity,“ dodal.

Už ve čtvrtek rozhodnutí SÚJB kritizoval i rakouský spolkový ministr životního prostředí Andrä Rupprechter. Uvedl, že se kvůli němu obrátí na Evropskou komisi. Podle něj totiž Česko mělo před vydáním povolení provést přeshraniční studii posouzení dopadů na životní prostřední (takzvaná EIA). Tento svůj požadavek prý Rupprechter vždy opakoval při setkáních se svým českým kolegou Richardem Brabcem. Znovu s ním o tom chtěl telefonicky hovořit ještě ve čtvrtek či pátek.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

To, že se  v Evropské unii vede velká debata na téma, jestli dlouhodobý provoz jaderných elektráren je důvodem pro provádění hodnocení vlivu na životní prostředí, potvrdila včera v pořadu 90' ČT24 předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Nicméně zdůraznila, že její úřad se nepřiklonil k tomu, že není potřeba provést EIA.

„SÚJB postupuje ve svém licenčním řízení nezávisle na všech ostatních ústředních správních orgánech. Tím rozhodujícím, co se týká provozu jaderných elektráren, je příslušný stavební úřad. Svým kolaudačním rozhodnutím, které mimochodem nemá omezenou platnost, říká, že tato stavba je provozovatelná. To je ta finální licence. A dokud bude mít elektrárna naše povolení, tak rozhodnutí bude platit. To vede právníky k závěru, že EIA není z tohoto procesního pohledu potřeba. Neříkám tím ale, jestli je to správné nebo ne, ale na náš úřad nelze klást požadavek, abychom vyžadovali EIA,“ zdůraznila Drábová. Požadavek podle ní směřuje možná k ministerstvu pro místní rozvoj, aby to interpretovalo.

Provedení studie v pátek vyžadoval také Pernkopf. „Musíme být varovným hlasem Evropy, ale nejen to. Ukazujeme také to, že to jde i jinak. I Česko by mohlo rozvíjet vodní a větrnou energetiku, ale ne: vybrali si tu zdánlivě levnější cestu a spolu s tím i větší bezpečnostní riziko pro region,“ uvedl zemský rada. „Říkám to i proto, že jsme všichni viděli, že se i teroristé snaží destabilizovat jaderné elektrárny. To jsme zažili v Belgii. To v Evropě nechceme, a proto máme jen jedinou možnost: naprostý odklon od jaderné energie,“ dodal.

Dana Drábová však jaderné elektrárny nepovažuje za cíl vhodný k teroristickému útoku. Jsou totiž něčím, čemu se v protiteroristické terminologii říká tvrdý cíl. „To znamená, že jsou pro daný stát natolik strategickými, že mají velmi dobře vypracovaný systém ochrany před nějakým fyzickým ohrožením zvenčí,“ uvedla.

Oprava svarů v dukovanském třetím bloku
Zdroj: ČTK

Pernkopf už před středečním udělením povolení avizoval, že se bude snažit provozu elektrárny Dukovany zabránit. Zadal proto Ústavu geodynamiky vídeňské univerzity vypracování studie, která by měla zkoumat riziko zemětřesení v okolí Dukovan. Oblast, v níž elektrárna leží, je totiž podle něj „známa svou seismickou aktivitou“. Také rakouská nevládní organizace Global 2000 ve čtvrtek Dukovany označila za jednu z „nejproblematičtějších“ elektráren v Evropě.

Jaderná elektrárna Dukovany má celkem čtyři jaderné bloky. ČEZ zatím na jejich provoz získával od státního úřadu vždy desetileté licence; povolení pro první blok mělo vypršet na konci loňského roku, SÚJB ho ale na žádost firmy prodloužil o tři měsíce kvůli nutnosti opakovaně zkontrolovat svary potrubí. Nyní poprvé dostal první blok povolení na dobu neurčitou. O nové povolení pro druhý dukovanský blok ČEZ požádá během letoška a v příštím roce pro bloky tři a čtyři.