Realitní magnát Vítek nabídl Českým drahám za všechna nádraží čtyři miliardy

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka má zájem o všechny nádražní budovy Českých drah. Nabídla dopravci, že je odkoupí za čtyři miliardy korun. Částka je o 800 milionů korun vyšší než suma, za kterou má budovy od ČD získat Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Napsal to zpravodajský server iDnes.cz.

Radovan Vítek
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Informaci o nabídce potvrdil serveru iDnes.cz předseda dozorčí rady ČD Milan Feranec. Podle ministerstva dopravy však není smyslem převodu nádraží vytvořit byznys pro soukromou firmu.

„Převod nádražních budov a souvisejícího zázemí z ČD na stát, tedy na SŽDC, schválila vláda a jako vlastník ČD tím jasně dala najevo jakým směrem se má postupovat,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Smyslem je možnost čerpat na obnovu zanedbaných nádražních budov větší podíl evropských peněz, než kolik mohou dostat České dráhy. Zároveň platí, že nádraží patří mezi strategickou dopravní bezpečnostní infrastrukturu, nad kterou má mít stát kontrolu.

„Je otázkou, zda se to dá nazvat nabídkou. Každopádně dopis od pana Vítka přišel a budeme se jím zabývat,“ řekl serveru Feranec.

Převod nádraží z Českých drah na správu železnic schválila vláda loni a následně ji schválil řídicí výbor Českých drah. Zatím ale není jasné, jak se k transakci zhruba 1500 nádražních budov za 3,24 miliardy korun postaví vedení drah a dozorčí rada. Dráhy mají několik protichůdných posudků ohledně toho, zda je pro ně převod výhodný. Původně společnost očekávala zhruba dvojnásobný obnos.

SŽDC plánuje do nádražních budov nastěhovat státní úředníky. Program na oživení mnohdy prázdných a chátrajících objektů má jít ruku v ruce s jejich opravami.