Na české farmáře tlačí levný dovoz, někteří prodávají výrobky přímo lidem

Zemědělci a farmáři hledají nové možnosti odbytu svých produktů, snaží se je třeba svou cestou dodávat přímo koncovým zákazníkům. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) třeba ohledně vepřového prohlásil, že obdobnou krizi nepamatuje. Jeho resort kvůli potížím začal hledat možnosti další mimořádné podpory pro producenty vepřového masa a mléka. V roce 2015 poklesla produkce vepřového masa v ČR o 3,5 procenta. U masa i mléka za to může hlavně levný dovoz.

Produkce mléka
Zdroj: Reuters Autor: Darren Staples

Také chovatele krav v loňském roce trápila nízká výkupní cena mléka. Nově se hned čtrnáct českých farmářů zkouší víc prosadit na trhu právě přímým rozvozem k zákazníkům. Farmář Stanislav Němec ho spolu s dalšími mléčnými výrobky rozváží už šest let. K rozvozu se čerstvě přidala i kuřata z farmy FitaFér v Rašovicích, která tu zabíjí už přímo pro jednotlivé zákazníky podle objednávek.

Je to jejich odpověď na laciný dovoz výrobků, Česká republika se pomalu stává na dovozu řady produktů závislá. Podle ministra je současný stav u chovatelů prasat krizový. „Takovou situaci, jaká je ve vepřovém mase, vůbec nepamatuji,“ hodnotí situaci ministr. Podle něj v současnosti podniky neřeší, za kolik maso prodají, ale zda vůbec. Kvůli levným dovozům pak čeští výrobci často prodávají i pod svými výrobními náklady. Zbytek vepřového na stolech Čechů pocházel ze zahraničí.

Video Události
video

Události ČT: Farmáři bojují proti levnému dovozu

 

Podle Jurečky je problém, že ne všechny chovy dokáží být kvalitou a užitkovostí konkurenceschopné. „Tady je potřeba vytvořit prostor, aby tyto chovy mohly v rámci investic svoji úroveň zvýšit,“ soudí. Přestože ministerstvo už v současnosti chovatele vepřů dotačně podporuje, nyní řeší další možnosti pomoci.