Snížení DPH není zázračné - s cenami léků nijak nepohnulo

Snížení DPH na léky z 15 na 10 procent nižší ceny medikamentů pro pacienty nepřineslo. Knihy naopak zlevnily po snížení daně o dvě procenta a nenahraditelná dětská výživa o čtyři procenta. Ve své nejnovější analýze dopadů snížení DPH to píše ministerstvo financí. Třeba Státní ústav pro kontrolu léčiv ale s částí analýzy nesouhlasí. Tvrdí, že DPH přineslo snížení doplatků u léků na recept.

Za léky měli lidé od minulého roku platit méně. Snížení DPH mělo přinést zlevnění o pět procent. Podle nové analýzy ministerstva financí ale ke snížení cen léků nedošlo. „Nepovedlo se to a my jsme chtěli, aby léky pro lidi zlevnily. Podle statistik tam ale naopak došlo trošku k navýšení,“ konstatuje ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Lidé si loni podle ministerstva financí za léky naopak připlatili. „V lednu 2015 ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly ceny léků téměř o 3 %,“ říká MF. Babiš dodal, že se domníval, že SÚKL, Ústav pro kontrolu léčiv, cenovou hladinu pohlídá. „Pacienti dostávají každý rok ty nejmodernější, a tím pádem i ty nejlepší léky, a tím se průměrná cena zvyšuje,“ vysvětluje však ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Lékový ústav ale s výsledky analýzy nesouhlasí. Připouští, že u volně prodejných léků mohlo k mírnému zdražení dojít. U léků na předpis ale podle něj klesly doplatky pacientů o čtyři až pět procent. A stejně tak ušetřily i pojišťovny. „Rozhodně došlo k poklesu, jak plateb zdravotními pojišťovnami za vydané léky, tak samozřejmě náklady pacientů z jejich soukromých výdajů,“ zdůrazňuje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.

Video Události
video

DPH se snížila, ceny u některých položek nikoliv

Lékárníci: dopad snížení DPH je pro pacienty různý

Podle lékárníků je dopad snížení DPH na konečné ceny pro pacienty velmi odlišný. Třeba u tohoto léku na alergii doplatek výrazně vzrostl. Stát totiž snížil příspěvek od pojišťovny. „Pacient nedoplácel nic, během roku 2015 došlo k revizi cen a úhrad, došlo ke snížení úhrad pojišťovnou a pacient nyní doplácí 133 koruny,“ říká lékárnice v pražské Spálené ulici Hana Chudobová.

Naopak knihy i nenahraditelná dětská výživa loni díky snížení DPH mírně zlevnily. Knihkupci ale během roku 2015 snižovali ceny v roce velmi postupně - přeceňovali je během jara. Třeba jedna z knih Milana Kundery je oproti lednu 2015 o sedmnáct korun levnější. Historická publikace o dvacet pět. Ceny většiny knih ale zůstaly stejné. Knihkupci využili snížení daně hlavně k vydávání kvalitnějších titulů. „To snížení DPH pomohlo zejména knížkám, které by nakladatelé už nevydali,“ míní majitel Knihkupectví Seidl Jiří Seidl.

Po snížení daní na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu zatím ministerstvo financí další snižování DPH nechystá. Chce nejdřív počkat, jak se letos bude vyvíjet výběr daní. Od dalších změn odrazuje koaliční politiky i nová analýza, podle které k očekávanému snížení cen nedošlo. Veřejné rozpočty přitom loni kvůli nižší DPH přišly o víc než tři miliardy korun. „Podobné by to bylo, jak slyšíme, třeba i při snížené sazbě na pivo a dalších populistických nápadech, které vládní koalice má,“ říká předseda strany ODS Petr Fiala.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek

předseda strany TOP 09

„Několik sazeb DPH, které prosazuje pan ministr Babiš, jsou jenom dveře k daňovým únikům a spotřebiteli to nic nepřinese.“

Miroslav Kalousek

předseda strany TOP 09
 

Koalice má ještě v programu snížení DPH z 15 na 10 procent i na dětské pleny. To ale Evropská unie vládě nepovolila.