Průměrná sazba hypoték je rekordně nízká, v únoru klesla na téměř dvě procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku se v únoru propadla na historické minimum 2,02 procenta. V lednu činila 2,06 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Dosavadní minimum bylo loni v červnu, kdy sazba činila 2,05 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

„Únorové změny v úrokových lístcích největších bank se projevily novým historickým minimem Hypoindexu. V závěru loňského jara, kdy bylo dosaženo poslední minimum, však měli aktivní klienti s dobrou bonitou větší šanci dosáhnout přes individuální slevy u nejoblíbenější pětileté fixace na sazby nižší než nyní,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

V únoru nízké sazby přilákaly do bank pro hypoteční úvěr 7782 klientů, což je o 1870 více než v lednu. Lidé si v únoru sjednali hypotéky za celkem 14,615 miliardy korun, tedy o 1,87 miliardy více než před měsícem. Poklesla průměrná hypotéka, která byla rekordní minulý měsíc. Tehdy činila 2,139 milionu korun, v únoru si lidé půjčovali v průměru 1,878 milionu korun. 

Nelze vyloučit pokles sazby u hypoték pod dvě procenta

O dalším směru vývoje by podle něj mohlo napovědět nejbližší jednání bankovní rady ČNB o měnových otázkách, které bude 31. března. Jeho výsledky by měly bankám naznačit, jak dlouho budou mít k dispozici levné zdroje, což může mít vliv na delší fixace.

Uvolněné měnové podmínky, jak v Česku, tak v eurozóně, a snaha o aktivizaci úvěrových toků, zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nejnižší úrovně.
Lukáš Kovanda
analytik skupiny Roklen

Ruku v ruce se stále intenzivním konkurenčním bojem tuzemských bank podle analytika skupiny Roklen Lukáše Kovandy nejspíše v nejbližších měsících povedou k prolomení dvouprocentní psychologické hranice průměrné sazby hypoték.

Ředitel skupiny Chytrý Honza Jiří Paták upozornil na to, že na trhu se začíná projevovat nedostatek kvalitních nemovitostí, což je hlavním důvodem meziročního růstu průměrné hypotéky. Není podle něj výjimkou, že na byt v dobré lokalitě reagují lidé do několika minut po zveřejnění inzerátu. Pokud by byl počet dokončených developerských projektů a celková nabídka nemovitostí vyšší, objemy hypoték by rostly ještě více, dodal.

„Rekordně nízké úrokové sazby hypoték dále podpoří boom prodeje nových bytů,“ uvedl předseda představenstva developerské firmy Central Group Dušan Kunovský. Levné hypotéky jsou podle něj spolu s růstem ekonomiky a nízkou nezaměstnaností jedním z hlavních faktorů, které táhnou poptávku po novém bydlení.

Lidé by měli vážit, zda zvládnout své závazky plnit i v budoucnu

Předseda představenstva developerské firmy Ekospol Evžen Korec ale připomněl, že zájemci o vlastní bydlení by měli pečlivě zvážit to, zda budou schopni své současné závazky platit i v budoucnu. 

Banky totiž dnes půjčí i lidem, kteří by ještě před čtyřmi nebo pěti lety na hypotéku nedosáhli. Například ženě na mateřské nebo živnostníkovi bez zisku.  Pro spotřebitele je to jistě dobrá zpráva, ale ekonomové nabádají k opatrnosti.

„Je jasné, že současně rekordně nízké úrokové sazby u hypoték nevydrží věčně. Očekávané zvýšení hypotečních splátek po skončení jejich aktuálních fixací by mohlo lidem už za pár let způsobit značné problémy,“ podotýká Korec.

Načítání...