Pumpaři poprvé od listopadu zdražili. Analytici však ještě pro letošek čekají příznivé ceny

Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se proti minulé středě zvýšila o devět haléřů na 26,53 koruny za litr. Naftu řidiči natankují za průměrných 24,94 Kč/l, což je o 16 haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Znamená to první zdražení pohonných hmot od listopadu. Analytici se však domnívají, že příznivé ceny zůstanou po celý letošní rok. 

Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze. Tamní čerpací stanice nabízí benzin v průměru za 27,16 koruny za litr. Jeho cena se přes sedmadvacetikorunovou hranici dostala ještě na Vysočině, kde Natural stojí 27,13 Kč/l. Nafta se v metropoli prodává za průměrných 25,96 Kč/l.

Nejlevněji naopak řidiči natankují v Libereckém kraji. Benzin tam stojí průměrně 25,92 Kč/l a nafta 24,22 Kč/l. Paliva zlevňovala nepřetržitě od loňského listopadu. Nejdražší byly pohonné hmoty v období posledních sedmi let v roce 2012, kdy benzin stál v Česku přes 38 korun a nafta 37 korun.

Video Studio ČT24
video

Bostl: Letošní nízké ceny se stávají historií

Hlavní ekonom společnosti Colosseum František Bostl se domnívá, že letošní nízké ceny pohonných hmot v Česku jsou historií. Vzhůru je bude tlačit zejména koordinované jednání hlavních světových producentů ropy. Jediný moment, který by mohl působit opačným směrem, je podle Bostla posílení české měny vůči dolaru po ukončení intervencí ze strany České národní banky.

Rovněž analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík si myslí, že ceny benzinu a nafty dosáhly dna. Pokud se splní náš cíl pro letošní rok, tedy ceny ropy 40 až 50 dolarů za barel, mohly by se ceny pohonných hmot pohybovat mezi 28 až 29 korunami, uvedl. 

První letošní zdražení nepřekvapilo

Oslovení analytici se shodli, že současné zdražení je nepřekvapivou reakcí na poměrně silný růst ceny ropy na světových trzích (například ropa Brent vyskočila o 32 procent za poslední měsíc nad 40 dolarů za barel).

„Ceny pohonných hmot následují vyšší cenu ropy obvykle velmi rychle, jinak by si prodejci snižovali marže – měli by vyšší náklady, ale stejné ceny,“ uvedl ke zdražení Jiří Polanský, který se v České spořitelně věnuje ekonomickým a strategickým analýzám. Také analytik ČSOB Petr Dufek si všímá toho, že reakce směrem nahoru byla docela rychlá, „naštěstí jde o pohyb vcelku decentní“.

Video Události
video

Události ČT: Ropa zdražuje a pohonné hmoty na českých benzinových stanicích spolu s ní

Události ČT: Ropa zdražuje a pohonné hmoty na českých benzinových stanicích spolu s ní

Menčík: Všechny země, které těží ropu, trpí takovým způsobem, že budou raději koordinovat činnost

 

Zároveň se domnívá, že současné zvýšení cen ropy je dočasnou záležitostí, spojenou s očekáváním ohledně dohody o omezení produkce ze strany předních světových těžařů. Tu však nepovažuje za jistou. „Vzhledem k tomu, že cena ropy by se mohla ve druhém čtvrtletí opět snížit, tak se vývoje cen PHM na českém trhu neobávám,“ dodal Dufek.

Analytici jsou optimističtí

Experti tak nadále vidí letošní vývoj cen pohonných hmot v Česku jako příznivý – z hlediska spotřebitelů.

Analytik společnosti Patria Ondřej Koňák si všímá nejisté situace ohledně případného zmrazení těžby ropy a trvajícího přebytku nabídky nad poptávkou. Proto neočekává výraznější růst ceny benzinu a nafty v Česku. 

 „Spotřebitelé se stále mohou těšit z velice příznivých cen, které podle mne ještě minimálně v letošním roce vydrží.“

 

Ondřej Koňák

analytik společnosti Patria

Ani hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček nepředpokládá v krátkém období prudké zdražení ropy. Domnívá se tedy, že výkyvy cen v Česku zůstanou relativně nízké. Na druhou stranu však již nečeká výraznější zlevňování, ani kdyby se cena černého zlata silně propadla. Brání tomu podle něj i český daňový model. 

Pomoc českému hospodářství 

Polanský rovněž zmínil, že podle propočtů České spořitelny přispívají nízké ceny ropy k růstu hrubého domácího produktu zhruba 0,5procentním bodem.

 „Zaprvé se domácnostem a firmám snižují náklady, což kladně podporuje spotřebu a investice. Druhým kanálem je zlepšení exportní výkonnosti české ekonomiky, protože nízké ceny ropy mají kladný vliv také na spotřebu a investice v eurozóně, což zvyšuje poptávku po českém vývozu.“

Jiří Polanský

analytik České spořitelny

Tento kladný příspěvek se podle Polanského už v letošním roce sníží. Nicméně růst cen ropy by rozhodně neměl být takový, aby způsobil české ekonomice výraznější škody.