Společnost ČEZ bude v Jaderné elektrárně Temelín (JETE) testovat nové palivo společnosti Westinghouse Electric Company. Může tak zvýšit bezpečnost dodávek tím, že by jaderné palivo bylo z různých zdrojů. Dosud Temelín využívá palivo od ruské společnosti TVEL.
Temelín otestuje jaderné palivo od Westinghouse. Pokud vyhoví, možná elektrárna změní dodavatele
Westinghouse Electric Company dodá ČEZu pro Temelín šest testovacích palivových souborů, potvrdil ředitel komunikace Westinghouse pro Evropu, Střední východ a Afriku Hans Korteweg. Podle něj bude Westinghouse spolupracovat s ČEZem s cílem licencovat svůj produkt.
„Smlouva s Westinghouse Electric Company není výběrem dodavatele paliva, ale dohodou o vývoji a následném testování několika palivových souborů,“ vysvětlil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.
Uvedl, že pokud by Westinghouse licenci získal, bude to pro ČEZ výhoda v možnosti volby různých dodavatelů paliva pro jeho jaderné elektrárny. Vedle Temelína dodává v současnosti TVEL palivo také do druhé tuzemské jaderné elektrárny v Dukovanech.
Elektrárna v Temelíně zpočátku používala palivo právě od americko-japonské společnosti Westinghouse, v roce 2010 ale přešla na ruské palivo. ČEZ má s TVEL smlouvu na dodávky paliva do elektrárny do roku 2020 s opcí na pět let, zřejmě ale vypíše nové výběrové řízení.
„Hodláme otestovat trh a vybrat si nejlepší nabídku. Letos předpokládáme vyhotovení zadávací dokumentace a vlastní tendr by mohl být zahájen nejpozději počátkem 2017,“ řekl Kříž. Výsledek chce firma vyhlásit v roce 2019, dodal. V Dukovanech má ČEZ s Rusy uzavřenou smlouvu do konce provozu nynějších bloků.
Smlouva na oznámenou dodávku do Temelína je podle Kortewega v souladu se standardy pro licencování a vývoj nového paliva, které má být použito v provozovaných reaktorech. Podle smlouvy, uzavřené konkrétně mezi ČEZem a Westinghouse Electric Sweden AB, budou testovací soubory vyrobeny v závodě Westinghouse ve švédském Västers.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová uvedla, že skutečnému zavezení paliva Westinghouse do Temelína bude předcházet složité licenční řízení.
„ČEZ v záměru respektuje požadavek Evropské komise na diverzifikaci zdrojů paliva a hledá různé způsoby. Nikde ale není dáno, že takzvaná smíšená zóna (dva výrobci paliva pro jednu elektrárnu) bude fungovat a že bude povolena,“ dodala.
V Evropské unii je 131 jaderných elektráren, z nichž 60 procent je založeno na technologii Westinghouse, ať už amerického nebo evropského designu. Česko a také Bulharsko, Slovensko, Finsko a Maďarsko jsou naproti tomu nyní ze 100 procent závislé na dodávkách paliva z Ruska, protože provozují reaktory ruského typu. V některých zemích přitom tyto dodávky zajišťují až 52 procent veškeré produkce elektrické energie.