Světový obchod loni poprvé od roku 2009 klesl

Celosvětový obchod zaznamenal loni nejhorší výkon od začátku finanční krize. Způsobila to hlavně slabší poptávka z rozvíjejících se trhů. Podle údajů Nizozemského úřadu pro analýzu hospodářské politiky (CPB) se hodnota zboží, které překročilo mezinárodní hranice, loni v dolarovém vyjádření snížila o 13,8 procenta. Šlo o první pokles od roku 2009. Zpráva posiluje rostoucí obavy o zdraví globální ekonomiky, napsal list Financial Times.

Za propadem stálo z velké části zpomalení v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích. Kvůli výkyvům směnných kurzů a kolapsu cen komodit však hodnota vývozu a dovozu klesla loni ve všech regionech světa.

Ve Spojených státech, kde firmám způsobil problémy silný dolar, se hodnota vývozu snížila loni o 6,3 procenta. Hodnota vývozu z Afriky a Blízkého východu se propadla o 41,4 procenta, hlavně kvůli dramatickému poklesu cen ropy. 

Podle objemu obchodu je obrázek o něco příznivější. Globální obchod se podle tohoto ukazatele zvýšil o 2,5 procenta. Tempo růstu však bylo pomalejší než růst globální ekonomiky, který činil 3,1 procenta.

Před krizí v roce 2008 globální obchod několik desetiletí rostl dvojnásobně ve srovnání s tempem růstu ekonomiky. Od roku 2011 však růst obchodu zpomalil a je v souladu s růstem globální ekonomiky nebo nižší.