Za stavbu domu si lidé připlatí. Stát tiše zavedl nový poplatek

Praha - Až stotisícové částky navíc za stavbu rodinného domu musí od 1. dubna podle zjištění ČT platit lidé v některých částech Česka. Týká se to hlavně úrodných oblastí - jižní Moravy nebo Polabí. Stát totiž bez větší pozornosti zavedl poplatek za přeměnu zemědělské půdy na pozemek i pro obytné stavby. Situaci kritizují majitelé dotčených pozemků i Svaz měst a obcí, stát ale ustoupit nechce.

45 minut
Téma Událostí: Stavby rodinných domů
Zdroj: ČT24

Každý den zmizí podle údajů ministerstva životního prostředí pod novými domy necelé dva hektary půdy. Za rok je to v Česku zhruba 600 hektarů, tedy šest kilometrů čtverečních volné krajiny. Stát se proto rozhodl tento trend alespoň zbrzdit. Uchránit chce především úrodné oblasti bohaté na nerosty či vodu.

  • Vladimír Mana (ČSSD), náměstek ministra životního prostředí„Snahou je, aby se nám nerozšiřovala výstavba do volné krajiny a na cenné zemědělské půdy, ale aby nám zůstala v těch zastavěných územích obcí.“

Za vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu se u rodinných domů ještě do nedávna neplatilo, od začátku dubna je tomu ale jinak. Cena se počítá pro každý pozemek zvlášť. Rozhodujícím faktorem je třeba kvalita půdy, zdroje nerostného bohatství pod ní či blízkost chráněné oblasti. Cenový rozptyl je pak od pár korun za metr čtvereční až do několika stovek.

Výpočet ceny pozemku
Zdroj: ČT24

Majitelé dotčených pozemků tvrdí, že jim o chystané změně nikdo dopředu neřekl. „Když si teď sečtu, co jsem dal za pozemek a co teď budu dávat za vynětí, tak ta cena už je pro tuto oblast mimo mísu,“ říká Radim Španihel, který loni koupil pozemek v Poštorné u Břeclavi a vynětí z půdního fondu by ho stálo dalšího čtvrt milionu.

Podle ministerstva jde o extrémní příklad, jenže Svaz měst a obcí už zaznamenal několik dalších podobných situací. „Většinou to ten člověk zjistí v momentě, kdy požádá o stavební povolení a stavební úřad po něm bude chtít toto vynětí. Není to věcí, která by byla okamžikem pěti vteřin zjistitelná,“ říká Barbora Tomčalová ze Svazu měst a obcí ČR.

Češi rádi staví svépomocí

Stále více Čechů také kvůli finančním úsporám staví své rodinné domy svépomocí. V posledních letech počet takových staveb vzrostl každým rokem zhruba o pětinu, jen vloni jich bylo něco přes šest tisíc. Ve srovnání s domem na klíč je stavba vlastními rukama levnější zhruba o třetinu. Pokud se lidé například rozhodnou postavit dům o rozloze 150 metrů čtverečních, ušetřit mohou až milion a půl.

Velmi dobře se dá ušetřit při budování základů nebo zdění pomocí broušených cihel. Naopak na takové práce, jako jsou topení, střecha, elektroinstialace a vodoinstalace je určitě vhodné si najmout profesionály. Výstavba se ale neobejde bez kvalitního stavebního dozoru. Právě ten by měl být schopen odhalit případné chyby a upozornit na nedostatky rodinného domu.

Kolik stojí stavba rodinného domu
Zdroj: ČT24

Pořád je ale mnoho lidí, kteří si dům kupují přímo od developera. Nejvíc takových investorů je v hlavním městě. Cena domu však není závislá jen na stavbě svépomocí, důležitou roli hraje i místo. Nejvíc peněz musí počítat v Praze, naopak na Plzeňsku, Ústecku, Královéhradecku a v kraji Vysočina je to nejméně.

  • Milan Jankovský, mluvčí developerské společnosti Central Group: „V Praze a nejbližším okolí tvoří velkou část nákladů na výstavbu rodinných domů právě cena pozemku, kterých je v Praze nedostatek. Tím, že developer staví zpravidla několik desítek rodinných domů, koupí pozemky vždycky levněji než individuální kupující.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 6 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 12 hhodinami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
včeraAktualizovánovčera v 20:28

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
včeraAktualizovánovčera v 17:09

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
včera v 14:28

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
včera v 06:00

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
17. 7. 2025
Načítání...