UPC může měnit smlouvy kdykoliv. ČTÚ oponuje, že je nesmí měnit vůbec

3 minuty
Podle ČTÚ nemůže UPC měnit smlouvy, kdykoli chce
Zdroj: ČT24

Firma UPC ruší současné služby a převádí lidi na nové, rychlejší. Podle svých obchodních podmínek totiž může měnit smlouvy kdykoli chce. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) firmě ale vytýká, že takhle postupovat nemůže. Takové ustanovení ve smlouvě totiž není platné. Podobně to ale dělá i většina velkých operátorů a poskytovatelů internetu.

Telekomunikační firma UPC v současnosti mění svou nabídku, při níž převádí lidi na novou a rychlejší službu. Jde zhruba o 400 tisíc lidí, kteří UPC využívají. Někomu se zdražuje třeba jen o jedinou korunu, většinou jde o třicet až padesát korun. „Nabídku sjednocujeme, zákazníky převádíme na nové služby a rušíme staré,“ uvedl mluvčí UPC David Frodl s tím, že některým zákazníkům se cena za služby zvýší, jiní budou platit méně.

Klienti od smlouvy můžou bezplatně odstoupit, podle Českého telekomunikačního úřadu to ale nestačí. Společnost UPC podle úřadu zdražuje některým zákazníkům služby, i když na to nemá právo. Firma vychází ze svých obchodních podmínek, podle kterých může měnit smlouvy kdykoli chce. Podle ČTÚ to ale znamená, že je naopak nesmí měnit vůbec.

„Pokud operátor do smluvních podmínek napíše, že smlouvy může měnit z jakýchkoli důvodů a v jakémkoli rozsahu, pak takové ustanovení není platné,“ prohlásil mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Standardní praktika nebo obcházení občanského zákoníku?

Podle mluvčího UPC je to ale naprosto standardní obchodní praktika, převádění na nové služby, kterou používá i jejich konkurence. „Pokud v tom s námi ČTÚ nesouhlasí, my o tom s nimi budeme rádi jednat,“ dodal.

Podle telekomunikačního úřadu firma obchází nový občanský zákoník. Jediná v tom není, týká se to i dalších velkých operátorů a poskytovatelů internetu. Například společnost O2 v těchto dnech převádí zákazníky s pevnou linkou na jednotný neomezený tarif.

Úřad dokonce vydal brožurku o férových smlouvách s operátory. „Říkáme, co si úřad představuje, že jsou fér smlouvy, jak by měly smlouvy vypadat, jak by neměly být přehnaně komplikované, jak by měl operátor řešit možnost smlouvu jednostranně změnit,“ uvedl člen Rady ČTÚ Ondřej Malý s tím, že pokud by si operátor chtěl ve smlouvě vymínit možnost něco měnit, musí si to do ní platně umístit.

4 minuty
Malý: Pokud si operátor chce vymínit možnost ve smlouvě něco změnit, tak si to do smlouvy musí platně dát
Zdroj: ČT24

Možností je reklamace nového vyúčtování

Lidé, kteří se ocitnou v situaci se změnou služby, mají tři možnosti. Se smlouvou můžou souhlasit a zaplatit víc. Druhou variantou je dohodu vypovědět a nemít alespoň nějakou dobu internet. Poslední cestou je reklamovat první fakturu, která přijde na vyšší částku.

Pokud operátor reklamaci uzná, měl by opět začít účtovat původní částku. Pokud ne, musí jít stížnost k ČTÚ. Telekomunikační úřad přitom už teď naznačuje, že bude v takových případech vždy rozhodovat ve prospěch lidí.

„My můžeme postihovat pouze prohřešky operátorů proti zákonu o elektronických komunikacích, ale už ne například proti občanskému zákoníku,“ vysvětlil Malý. Pokud se firma dopouští prohřešku proti občanskému zákoníku, úřad potřebuje aktivní přístup zákazníka. Teprve na základě jeho podnětu se věcí může zabývat a firmu pokutovat nebo jí chování vytknout.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutovali tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastnili místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Do diskuze byli pozváni zástupci těch stran a hnutí, které mají na základě průzkumů šanci se dostat do sněmovny. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dávat víc peněz na obranu je fér, míní Zajíček. Kde na to vzít? ptá se Středula

Je zcela férové a spravedlivé, aby se Evropa postavila na vlastní nohy a vynakládala na obranu více prostředků než v minulosti, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Odborový předák Josef Středula nicméně upozorňuje, že není jasné, kde Česko na vyšší vojenské výdaje vezme peníze. Předseda národní rozpočtové rady Mojmír Hampl dodal, že Unie má v současnosti mnoho drahých priorit a některé z nich bude nutné přehodnotit.
před 14 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 23 hhodinami

Koruna se startem léta posiluje, turisté v cizině ušetří

Koruna posílila vůči euru, což pro Čechy znamená, že se pro ně státy eurozóny stávají výhodnějšími destinacemi na léto. Levnější pro ně budou nejen hotely, ale i suvenýry a občerstvení. Euro aktuálně stojí 24,65 koruny, což je nejméně za poslední rok. Koruna ale posílila i k řadě jiných měn, takže jsou pro Čechy dostupnější i destinace mimo eurozónu. Vyšší zájem je i o fakultativní výlety, které se platí v místní měně. Díky silné koruně by tak mohl do ciziny vyjet rekordní počet turistů. Analytici věří, že česká měna bude na konci prázdnin ještě silnější.
2. 7. 2025

Česko spolu se sedmnácti státy EU žádá o změnu obchodování s povolenkami ETS 2

Česko zaslalo Evropské komisi požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovanými jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších sedmnáct států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Vláda schválila navýšení příplatku pro Vězeňskou službu i celníky

Navýšení stabilizačního příplatku pro Vězeňskou službu (VS) o tři tisíce korun ve středu schválila vláda. Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům po zasedání vlády řekl, že rozhodnutí se týká také celní správy a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vláda také oznámila, že zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Olega Osipova, dlouholetého spolupracovníka bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medvěděva.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Evropská komise navrhla klimatický cíl pro rok 2040

Evropská komise ve středu navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země EU budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025

Šest firem dostalo masivní pokutu za kartely kolem železnic

Celkem 157 milionů korun musí na pokutách zaplatit šestice firem, které se zabývají opravami a modernizací železničních stanic a přejezdů. Podle antimonopolního úřadu (ÚOHS) firmy uzavíraly kartelové dohody a manipulovaly tak s veřejnými zakázkami, které zadávala Správa železnic v letech 2015 až 2021.
2. 7. 2025Aktualizováno2. 7. 2025
Načítání...