Dopravci zatím u pump moc neušetří

Současná situace klesajících cen pohonných hmot pomáhá i dopravcům. Na konečných cenách výrobků se to ale zatím neprojevuje. Na to jsou pohonné hmoty levné příliš krátkou dobu.

Video Události
video

Dopravci zatím u pump moc neušetří

Stanislav Zikán najel po cestě z Německa asi 350 kilometrů. Je jen malým dopravcem, má pět aut, která najedou zhruba 40 tisíc kilometrů za měsíc. Levná nafta se tak v nákladech projeví „Neřekl bych, že výrazně, ale nějaká sleva a úspora tam je. Určitě to zase není ale takové, abychom na tom měli nějaké velké úspory,“ říká majitel firmy Zikán International Stanislav Zikán.

Jedno natankování mu nevydrží ani týden a stojí téměř dvacet tisíc. Na nádrži tak teď ušetří zhruba tisíc korun.

Ani pekaři zatím neušetří

Ceny benzinu zatím neovlivní ani pekařské výrobky. I přesto, že každé auto této firmy najede za den asi 120 kilometrů. Matematika je totiž jednoduchá. „Na cenách našich výrobků se to vůbec neodráží, protože cena pohonné hmoty na jednom koláči je zhruba 19 haléřů, takže když se nafta zlevní zhruba o 30 procent, tak je to 6 haléřů, a to se do toho koláče nedá vůbec započítat,“ vysvětluje majitel Pekárny Kabát Richard Kabát.

Teď tady navíc přecházejí na plyn. Navíc firmy, které se dopravou živí, většinou tankují za smluvní ceny. A tak se jich krátkodobé výkyvy cen pohonných hmot vůbec nedotknou.