Benzin a nafta stojí kolem 29 korun za litr. Jsou nejlevnější za posledních šest let

Pohonné hmoty v Česku se v uplynulém týdnu dostaly na nejnižší ceny za posledních téměř šest let. Litr benzinu stojí v průměru 29,27 koruny a litr nafty 28,60 koruny. Níže než nyní byly ceny naposledy začátkem roku 2010.

V uplynulém týdnu však spadly v průměru ceny u benzinu i nafty shodně o 18 haléřů. Nejdražší benzin Natural 95 je stále v Praze, kde se také jako v jediném regionu republiky drží nad hranicí 30 korun za litr, a to na 30,03 koruny. Nejdražší naftu má nadále Jihomoravský kraj, kde litr koupí řidiči v průměru za 29,35 koruny. Nad 29 korunami je pak cena nafty už pouze v Praze a na Vysočině.

Naopak nejlevněji načerpají motoristé Natural 95 v Libereckém kraji, kde přijde v průměru na 28,73 koruny. Nafta je nejlevnější stále v Královéhradeckém kraji, kde litr stojí v průměru 28,08 koruny.

Propad cen nemusí být ještě konečný. Analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak zmínil, že by do konce roku mohly ceny klesnout až o třicet haléřů. Spolu s dalšími analytiky se shoduje v tom, že za propadem cen stojí hlavně levná ropa. „Pokles cen pohonných hmot bude trvat tak dlouho, dokud bude klesat cena ropy,“ řekl analytik společnosti Akcenta
Miroslav Novák.

Od července o bezmála čtyři koruny

K rekordně nízkým cenám se pohonné hmoty letos přiblížily již v únoru, podle analytiků kvůli přebytku ropy na trhu. Až nyní se ale benzin dostal na nejnižší úroveň od ledna 2010 a nafta od února 2010.

Za posledních téměř šest let ceny výrazně kolísaly, v roce 2012 se dokonce benzin vyšplhal nad 38 korun a nafta nad 37 korun za litr. Teď míří opačným směrem. Výrazný pokles k současným hodnotám začal v létě, kdy ještě benzin stál přes 33 korun a nafta téměř 32,5 koruny. V polovině listopadu se přitom zdálo, že sestup cen končí.

OPEC se nedohodl, Brent se dostal i pod 40 dolarů za barel

V celosvětovém měřítku zaznamenaly trhy v uplynulém týdnu nová minima od finanční krize v roce 2008. Ropa Brent se v úterý dostala pod hranici čtyřiceti dolarů za barel. Ještě před dvěma roky se přitom ceny pohybovaly okolo sto dolarů za barel. „Kloním se k tomu, že cena ropy by se měla zastavit někde u 35 dolarů za barel,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Ropný kartel OPEC se na posledním zasedání začátkem prosince ve Vídni nedokázal dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu a odmítl návrhy některých členů omezit těžbu v zájmu stabilizace cen a vzhledem k očekávanému růstu produkce ropy v Íránu a v Iráku. Vede to ale k obavám z nedostatku skladovacích kapacit ve světě, kde je přetlak nabídky.

Video Studio ČT24
video

Pohonné hmoty v Česku jsou nejlevnější za 6 let

Pohonné hmoty v Česku jsou nejlevnější za 6 let

Menčík: Vánoce se na cenách ropy projeví minimálně, dominantní faktor je nízká cena ropy