Ani ropa, ani kurz. Benzin srazily pod 30 korun nižší marže pumpařů

Benzin dohonil v minulém týdnu naftu a už se také prodává pod 30 korun za litr, průměrná cena Naturalu 95 je tak nejnižší od poloviny února. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje. Zajímavý je ale důvod tohoto snížení cen. Podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka totiž za vším stojí menší marže obchodníků s pohonnými hmotami.

Pokud bychom sledovali cenu ropy na světových trzích, tak ta se podle Menčíka pohybuje v určitém pásmu, takže kdyby záleželo pouze na ní, tak se ceny pohonných hmot nijak výrazně nezmění. Naopak kurz mezi korunou a americkým dolarem nahrává zdražení benzinu.

„Je to hlavně tím, že se normalizují marže obchodníků. Marže byly v posledních měsících nadprůměrné a teď se mírně snižují,“ vysvětluje Menčík skutečný důvod levnějšího benzinu.

Nejvíc by se měly hýbat ceny tam, kde je výrazná konkurence. Nejlevněji je tam, kde je nejvíc poboček levných tankovacích řetězců. Jejich aktuální nejnižší ceny činí za naftu 26,50 korun a za benzin 26,90 korun. Marže je v takovém případě kolem 80 haléřů za litr. Většina čerpadel bere pohonné hmoty ze stejného zdroje, ale ceny, které účtují řidičům, se liší i podle atraktivity místa. Nejvyšší jsou na dálnicích, obzvlášť na D1, ale i na hlavních tazích ve velkých městech.

Video Události
video

Události ČT: Ceny benzinu jdou dolů, záleží i na tlaku konkurence od levných řetězců

Události ČT: Ceny benzinu jdou dolů, záleží i na tlaku konkurence od levných řetězců

Menčík: Za levnější benzin můžou nižší marže obchodníků

Benzin spadl pod 30 korun

Levné tankování vydrží

Ceny u českých benzinových pump klesají od poloviny července, kdy se cena Naturalu 95 podle celostátního průměru pohybovala nad 33 Kč/l a litr nafty stál víc než 32 korun. Podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka by se cena měla navíc dál snižovat, a to zejména v případě benzinu.

„Čekám, že pokles cen paliv bude pokračovat a benzin by se mohl dostat až k 29 korunám. U nafty by ten pokles mohl být mírnější kvůli sezonním faktorům,“ dodává analytik X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

Českým řidičům se nyní nevyplatí tankovat v Německu, kde jsou ceny vyšší než doma. Naopak v Polsku jsou pohonné hmoty levnější.

Menší náklady na benzin mají dopad i na podniky

Nižší ceny pohonných hmot se začínají projevovat i v nákladech firem. Nejvíc uspoří kamionová doprava. Za půl roku tak dopravce, jehož vozy spotřebovaly šest milionů litrů nafty, ušetřil na naftě skoro jednadvacet milionů. Dopravci navíc už tak mají nasmlouvané o něco nižší ceny, než které jsou teď na čerpacích stanicích.

Podobně ušetří i provozovatelé městské hromadné dopravy. Například v Brně dají během měsíce za naftu asi 14,5 milionu korun a oproti loňsku tak jezdí o 3,3 milionu korun levněji. Víc peněz zůstává i různým rozvážkovým službám, například s jídlem.