Kofola úspěšně vstoupila na burzu, do světa akcií by mohla nalákat další

Výrobce nápojů Kofola vstoupil na pražskou burzu. Své akcie nabídl za 510 korun a jejich cena za první den stoupla o jedno procento. Díky zájmu investorů jich Kofola prodá víc, než původně plánovala, zhruba jeden a půl milionu. Úspěch Kofoly by mohl k úpisu akcií přilákat další firmy.

Video Ekonomika ČT24
video

Na akcie Kofoly se už nemusí čekat, firma úspěšně zahájila

Ve chvíli, kdy Kofola dosahuje nejlepších výsledků ve své historii, začala nabízet své akcie na burze, a to jako nový hráč po dlouhém čekání – roce a půl. Investorům nabízí téměř sedm procent svých akcií, za což může získat asi 765 milionů korun.

Kofola by měla patřit mezi desítku největších společností obchodovaných na pražské burze. Minulým přírůstkem byly loni v květnu Pivovary Lobkowicz, které se dokonce staly nejvýdělečnější firmou roku. Jejich akcie se zhodnotily téměř o 17 procent. „Firmě to velice pomohlo i v další expanzi na tuzemském trhu. Získala prostředky na rozvoj v lokálních restauračních zařízeních v různých regionech, kde ještě nebyla,“ uvedl analytik Colosseum František Bostl.

Kofola míří na země bývalé Jugoslávie

Další rozvoj plánuje i Kofola. „Vstupujeme na burzu se záměrem získat nový kapitál na další expanzi jak na území bývalé Jugoslávie – ve Slovinsku, Chorvatsku a Bosně, to jsou naše nejbližší cíle, tak také pro rozvoj v Čechách, na Slovensku a v Polsku,“ uvedl generální ředitel Kofoly Jannis Samaras. Finanční ředitel Daniel Buryš ale podotýká, že díky poměrně nízké zadluženosti si mohou dovolit peníze i půjčovat.

Úspěch Kofoly by přitom mohl k úpisu akcií přilákat další firmy. Není to totiž nejobvyklejší cesta, díky nízkým úrokovým sazbám raději získávají kapitál přímo od banky nebo emisí dluhopisů. „Bude lehce přínosná pro diverzifikaci portfolií českých investorů a určitě bude přínosná pro další firmy, které uvidí, že vstup na burzu dává smysl,“ potvrdil Bostl.

Zájem o tradiční české značky analytici vysvětlují i tím, že primární emise na pražské burze nejsou příliš časté. Standardní sestavu hráčů by však podle nich lépe rozvířila větší společnost.