Zájem o fúze a akvizice je ve světě největší za posledních šest let a trh poroste dál

Zájem o fúze a akvizice je ve světě největší za posledních šest let a má výborné předpoklady pro další oživení, vyplývá z nejnovějšího průzkumu zveřejněného společností EY. Za dobrými výsledky je podle odborníků dobrá kondice světové ekonomiky. Nejvíc firem se globálně chystá investovat do petrochemického průmyslu. U českých podniků vedou technologie. Rozdíl mezi tuzemskými a světovými společnostmi je i v přístupu k zadlužení.

Světový trh fúzí a akvizic má předpoklady pro další oživení. Během příštích 12 měsíců plánuje nějakou transakci celosvětově 59 procent společností a 40 procent českých firem. Zájem o fúze je tak na šestiletém maximu, vyplývá z pravidelného průzkumu poradenské firmy EY, jehož se zúčastnilo přes 1600 generálních ředitelů a manažerů z 53 zemí světa. Například nadpoloviční většina českých manažerů hledá nové akviziční cíle mimo Česko a nejvíce investují v Německu, Číně, USA a Francii.

„Globální tempo růstu HDP je poměrně pomalé. Za takové situace se společnosti, které chtějí úspěšně expandovat a transformovat se, nemohou spolehnout pouze na organický růst,“ řekl vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě Vladislav Severa.

Příští rok trh fúzí a akvizic poroste dál 

Růst globálního trhu fúzí a akvizic, který už v letošním roce vykazuje rekordní hodnoty, by měl podle barometru EY pokračovat i v příštím roce. „Hodnota uzavřených transakcí letos je zatím meziročně o třetinu vyšší. A o pozitivních vyhlídkách transakčního trhu svědčí i fakt, že celosvětově ještě nikdy nebylo ohlášeno tolik ,megatransakcí‘ nad deset miliard dolarů jako letos. Čtyři pětiny světových respondentů jsou proto přesvědčeny, že trh fúzí a akvizic v horizontu 12 měsíců poroste,“ uvádí průzkum.

S pozitivními očekáváními na trhu koresponduje i rostoucí počet transakcí, které společnosti zařazené do průzkumu aktuálně plánují. U 55 procent světových respondentů, zvažujících v příštích 12 měsících nějakou akvizici, jsou to minimálně tři transakce.

,Přehřátí‘ akvizičního trhu ale prý nehrozí, protože přístup k transakcím je velice obezřetný. Téměř tři čtvrtiny respondentů celosvětového průzkumu během uplynulých dvanácti měsíců nedokončily nějakou akvizici, protože nebyla plně v souladu se strategií jejich firmy.

„Šéfové podniků všechno posuzují v dlouhodobém výhledu a každou transakci zvažují mnohem pečlivěji než v minulosti. A pokud objeví nějaký problém, neuzavřou ji. Rozhodně to není tak, že by dělali obchody za každou cenu.“  

Jan Zadražil

manažer transakčního poradenství EY v Česku

Nejvíc fúzí a akvizic se chystá v ropném a plynárenském průmyslu (69 procent oslovených společností z tohoto sektoru plánuje akvizici), v odvětví spotřebního zboží (67 procent), v báňském a hutním průmyslu (67 procent), v průmyslové výrobě (66 procent), a v energetice a veřejných službách (65 procent). V Česku mají chuť investovat akviziční kapitál především manažeři z odvětví technologií (60 procent), energetiky a utilit (57 procent) a finančních služeb (50 procent).

Proti minulému průzkumu se zvýšil z 35 na 40 procent počet světových respondentů, kteří v rozvíjejících se ekonomikách hodlají do roka investovat minimálně desetinu svého akvizičního kapitálu. Většina kapitálu však půjde do rozvinutých zemí. Výrazně (o 26 procent) vzrostl především počet oslovených manažerů, kteří plánují akvizici v eurozóně.

K nejatraktivnějším destinacím v celosvětovém měřítku patří Spojené státy, Velká Británie, Čína, Indie a Německo. Nejvýznamnějšími investorskými zeměmi jsou Brazílie, USA, Francie, Německo, Austrálie a Velká Británie.