Čínští lídři řeší, jak pomoci zpomalující ekonomice

Jedno číslo, které může zahýbat světovou ekonomikou:  plánovaný hospodářský růst Číny v následujících pěti letech. Právě o tom nyní jedná zasedání nejvyššího vedení Komunistické strany Číny, které potrvá čtyři dny.  Výsledkem by měla být  13. pětiletka. Plénum se koná v době, kdy narůstají obavy z dopadů slábnoucí čínské ekonomiky.

Video Události
video

Čínští komunisté schvalují 13. pětiletku

Druhá největší ekonomika světa loni vzrostla o 7,3 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Letos si čínská vláda stanovila za cíl sedmiprocentní růst, podle analytiků ale není jisté, zda se to podaří splnit. Ve třetím čtvrtletí výkon čínského hospodářství dál slábl a hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 6,9 procenta.

„Bez ohledu na konkrétní čísla ekonomika zpomaluje a odborníci se shodují, že jediná cesta jak z toho ven, je zvýšit příjmy domácností, aby lidé mohli více utrácet a zvedla se domácí spotřeba.“ 

Barbora Šámalová

zpravodajka ČT v Hong Kongu

Mnozí analytici se podle zpravodajky ČT v Hong Kongu Barbory Šámalové dále domnívají, že ve skutečnosti je růst ještě mnohem pomalejší a situace daleko vážnější, než Peking přiznává. 

Vládní činitelé před začátkem stranického pléna naznačili, že cíl sedmiprocentního růstu možná bude nepatrně snížen. „Nikdy jsme netvrdili, že budeme nějaký cíl hájit za každou cenu,“prohlásil o víkendu premiér Li Kche-čchiang.

Představitel čínského úřadu pro plánování makroekonomiky Siao Siao v Lidovém deníku napsal, že pomalejší růst je rozumný a nutný vzhledem k tomu, že ekonomika prochází obdobím transformace.

Oslabování ekonomiky a s tím spojený možný růst nezaměstnanosti ale vyvolává u čínského vedení obavy ze sociálních nepokojů. Předpokládá se, že straničtí vůdci ve snaze zajistit udržitelnější výkon ekonomiky zopakují na zasedání záměr ukončit závislost Číny na vývozu a investicích a klást větší důraz na domácí spotřebu a služby.

Odborníci rovněž očekávají, že plán na období let 2016 až 2020 se více zaměří na ekologické a sociální otázky, včetně zvýšení příjmů domácností a pobídek k využívání obnovitelných zdrojů.

„Značka Made in China by již neměla znamenat levné zboží vyrobené levnou pracovní silou, ale měly by za ní být moderní technologie a sofistikované výrobky,“ dodává zpravodajka ČT Šámalová.  Podle mnohých odborníků to ale nebude jednoduchý, ani rychlý proces.

Větší roli by měli hrát podnikatelé

Zastánci reforem zdůrazňují, že strana musí odstranit monopol a další privilegia státních firem, které dominují řadě průmyslových odvětví - počínaje těžbou ropy přes bankovnictví až po telekomunikační služby. Větší roli by naopak měli hrát soukromí podnikatelé. Návrh reformy státního průmyslu z letošního září slibuje zvýšit efektivitu státních firem tím, že budou muset čelit větší konkurenci na trhu, zároveň však podle agentury AP znovu zdůrazňuje nutnost vůdčí role komunistické strany při řízení státních společností.

Zasedání více než 200 členů ústředního výboru se koná za zavřenými dveřmi a teprve po jeho skončení by měla oficiální tisková agentura Nová Čína zveřejnit prohlášení. Další, detailnější komuniké by mělo následovat asi o týden později.