Pivovarnická jednička InBev přišla s další „podhodnocenou“ nabídkou na koupi konkurence

Největší pivovarnická firma Anheuser-Busch InBev přišla s čtvrtou finanční nabídkou na převzetí svého menšího rivala SABMiller, pod nějž spadá i Plzeňský Prazdroj. Nabídka činí zhruba 70 miliard liber (2,6 bilionu korun). Vedení SABMilleru ale míní, že nabídka nadále „podstatně podhodnocuje“ firmu.

Poprvé nabídl AB InBev za jednu akcii SABMilleru 38 liber a nabídku minulý týden zvýšil na 42,15 libry v hotovosti. Teď je ochoten zaplatit za každou akcii SABMiIleru 43,50 libry. 

Hledání spojenců mezi akcionáři SABMilleru

Dosavadní nabídky odmítala většina správní rady SABMilleru. Výjimkou byli tři ředitelé jmenovaní největším akcionářem firmy, tabákovou skupinou Altria, která má v SABMilleru podíl 27 procent.

Nejasný je ale podle agentury Reuters postoj dalšího velkého akcionáře, kolumbijské rodiny Santo Domingo, která vlastní přibližně 14 procent skupiny. Jejich dva zástupci ve správní radě SABMilleru se podle médií dobře znají s hlavními akcionáři AB InBev.

Šéf AB InBev Carlos Brito minulý týden řekl, že velcí akcionáři jeho firmy kontaktovali představitele Altrie a Santo Domingo. Ti prý byli „přinejmenším vstřícní“.

Pivní značky spadající pod SABMiller
Zdroj: ČTK/PA
Autor: David Jones

Oficiální nabídka musí padnout do dvou dnů

AB InBev má podle britských pravidel poslední termín pro předložení oficiální nabídky na SABMiller ve středu v 18:00 hod. Spojení těchto dvou kolosů, které pokrývají zhruba třetinu světové spotřeby piva, by představovalo vůbec největší transakci v pivovarnickém byznysu.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) amerického konkurenta Anheuser-Busch. SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic. Začal tehdy převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě.