Internet věcí usnadní lidem život, třeba při parkování nebo prohlídce muzea

V Česku začne příští rok fungovat síť SIGFOX určená pro takzvaný internet věcí. Díky ní můžou být připojené třeba vodoměry nebo plynoměry, jejichž odečet pak probíhá na dálku, on-line. Teď se podobná technika využívá hlavně v těžkém průmyslu, usnadnit život může taková síť třeba i řidičům.

Parkoviště pro zákazníky u pražských kanceláří má k dispozici dvě místa. Sleduje je senzor připojený do sítě určené speciálně pro internet věcí. Takže když auto zaparkuje, aplikace na webu nebo v chytrém telefonu hned hlásí, že je obsazené. A naopak. V tomto případě jde o testovací provoz.

Využití v praxi ale systém najde hlavně ve velkých městech – řidiči vidí, kde můžou v centru nechat auto, a naopak obec má o parkovištích přehled.

„Pakliže na místech, která jsou určená na pro 2hodinnová parkování, 50–60 procent lidí parkuje 4 a více hodiny, je možné, že správce takového parku, ať už je to municipalita nebo správce, může takové chování měnit,“ říká provozní ředitel SimpleCell Jan John.

Díky internetu věcí se třeba i prohlídka Technického muzea v Brně stává interaktivní hrou. Stačí stáhnout aplikaci do telefonu. „Následně, když chodí po muzeu, dostane notifikaci, která se týká dané expozice,“ vysvětluje majitel společnosti Neogenia Ondřej Švrček. Jeho firma je předním poskytovatelem SMS služeb v Česku a na Slovensku.

Internet věcí nyní v Česku používají hlavně velké průmyslové podniky. Sledují a ovládají tak výrobní stroje a optimalizují výrobu. Využít potenciál nové sítě ale můžou třeba i městské služby.

V Karlových Varech a v Praze fungují takzvané chytré koše – když jsou plné, samy dají vědět, že potřebují vyvézt. Navíc vzájemně komunikují a podle dat dokážou vymyslet i plán svozu odpadků. „V Melantrichově ulici, kdy koše tam byly běžně vyváženy 5x denně, a ze současných košů je svážíme jednou za dva dny,“ upřesňuje výhody systému spolumajitelka dovozce košů Bigbelly Tereza Dubsky.

Operátor, který síť pro internet věcí spouští, slibuje, že roční poplatek za používání bude, v závislosti na počtu připojených přístrojů, v řádu stokorun. Vlastní síť zkouší i další firmy v Česku.

Video Ekonomika ČT24
video

Internet jako online propojení s věcmi kolem nás