Poslanci chtějí zatnout tipec nekalým praktikám řetězců

Zemědělci a dodavatelé by měli být lépe chráněni před nekalými praktikami obchodních řetězců. Počítá s tím novela zákona o významné tržní síle, která po řadě odkladů prošla sněmovnou v prvním čtení. Pravici se nepodařilo prosadit ani její zamítnutí, ani její vrácení vládě k dopracování.

Novela mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití. Dosavadní vymezení pojmu totiž podle antimonopolního úřadu dávalo možnost minimálně dvojího výkladu. Nově má být zneužitím tržní síly například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. Někteří obchodníci vyžadují například takzvané regálné, aby zboží umístili na lepším místě v obchodu.

Výrobci: Když nesouhlasíte se smlouvou, nedodáváte

Výrobci, kteří dodávají do obchodních řetězců, si nyní stěžují na minimální zisk, nevýhodné smlouvy nebo pozdě splacené faktury. Veřejně ale většinou mluvit nechtějí. Bojí se, že by s nimi řetězce přestaly spolupracovat. „Smlouvu nevidíte do té doby, než si vás pozvou. Nesmíte si ji vzít s sebou. Buď ji podepíšete, nebo ne. (…) V momentě, kdy nesouhlasíte s jejich smlouvou, tak nedodáváte,“ popsal České televizi některé praktiky řetězců jeden z jejich dodavatelů. Zástupci supermarketů se ale hájí tím, že jde o běžný obchodní styk.

Tlak obchodů na cenu pak podle dodavatelů stojí i za horší kvalitou výrobků. Mnoho výrobců kvůli tomu zboží dokonce dotuje nebo prodává jen za výrobní cenu. Řetězce ale nesouhlasí. Kvalita potravin v obchodech je podle nich stále lepší a tlak na cenu nemá s kvalitou nic společného.

Výrobci a dodavatelé nicméně doufají, že novela je více ochrání. Před dalším projednáváním ve sněmovně ji posoudí zemědělský a hospodářský výbor. Pravice ale zákon kritizuje. Podle ODS může mít dva nezamýšlené efekty. „České potraviny mohou být nahrazeny potravinami z dovozu, protože na zahraniční dodavatele se tento zákon prostě vztahovat nebude. Může dojít i ke zvýšení cen pro občany,“ upozornil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Z novely nejsou nadšení ani soukromí zemědělci. „Zlepšení by se teoreticky mohlo očekávat, ale my jsme spíš skeptičtí. Řetězce si stejně najdou způsob, jak to u dodavatelů z řad českých firem obejít. Zboží budou odebírat z jiných trhů, než je Česká republika,“ domnívá se Josef Stehlík z Asociace soukromého zemědělství.

Obchodníci: Novela může narušit trh

Obchodníci zase tvrdí, že novela může vedle zdražení potravin také ohrozit jejich podnikání v Česku a narušit tržní prostředí. Zástupci osmi velkých obchodních řetězců v Česku proto začátkem června vyzvali dopisem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k jednání o smysluplnosti celého zákona. Schůzka se má uskutečnit tento čtvrtek. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu budou z jednostranné regulace těžit hlavně dodavatelé.

Premiér ale takové výtky odmítá. Novela podle něj nepovede k žádným radikálním pohybům v oblasti maloobchodního trhu, jak její odpůrci „spekulativně“ naznačují. Naopak podle něj stávající regulaci „jednoznačně vylepšuje a činí ji vymahatelnější za jasnějších podmínek“. S novelou souhlasí i Potravinářská komora.

Příklady zneužití významné tržní síly

  • sjednávání nebo uplatňování smluvních podmínek, které vytvářejí výraznou nerovnováhu v právech a povinnostech smluvních stran
  • sjednávání nebo získávání jakékoli platby či jiného plnění, za které nebyla poskytnuta služba nebo jiné protiplnění, nebo je nepřiměřené hodnotě skutečně poskytnutého protiplnění
  • sjednávání nebo uplatňování plateb nebo jiného protiplnění za přijetí potravin do prodeje

Zdroj: Novela zákona č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 11 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 16 hhodinami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
17. 7. 2025
Načítání...