Zlato kleslo na nejnižší cenu za pět let

Manila – Cena zlata se během pondělního rána dostala na nejnižší hodnotu od roku 2010. Troyská unce (31,1 gramů) stála méně než 1100 dolarů (zhruba 27 500 korun). Důvodem poklesu jsou zejména obavy z očekávaného růstu úrokových sazeb v USA.
Ceny zlata za posledních pět let
Zdroj: Penize.cz

Zlato zlevnilo konkrétně až na 1088,05 dolaru za unci, což představuje nejnižší úroveň od března 2010. Později však část ztrát smazalo a vrátilo se nad 1100 dolarů za unci.

  • „Investice do zlata je jen ochrana proti znehodnocení peněz. Ne investice spekulativního typu, ta neměla ve zlatě nikdy smysl,“ říká vedoucí prodeje firmy Silverum Martin Kopáček.

Citelný pokles spustila podle všeho nečekaná spekulativní transakce na šanghajské burze. Jak uvedla televize CNBC, makléři zaznamenali během dvou minut prodej zlata v objemu pět tun. Jen pro srovnání: Jde o finanční převod, který odpovídá rozpočtu Akademie věd ČR nebo skoro dvěma třetinám v rámci českého ministerstva zdravotnictví. Na šanghajské burze se přitom prodá zhruba 25 tun během celého týdne.


Dolů v důsledku zlevňování zlata zamířily i ceny dalších drahých kovů. Cena platiny se propadla až o pět procent na zhruba 942,5 dolaru za unci, tedy nejníže od února 2009. Palladium zlevnilo o více než tři procenta na 593 dolarů za unci. To představuje jeho nejslabší úroveň od října 2012.

Video Zlato kleslo na nejnižší cenu za pět let
video

Zlato kleslo na nejnižší cenu za pět let

Investoři považují zlato za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty. V současnosti se však jejich zájem přesunuje k dolaru kvůli očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla již v září zahájit zvyšování úrokových sazeb.

Poklesu cen zlata nezabránila ani zpráva o růstu zásob v Číně. Peking v pátek oznámil, že čínské zlaté rezervy dosahovaly na konci června 1658 tun. To představuje nárůst o 57 procent ve srovnání s předchozí zprávou o úrovni zásob, kterou Čína zveřejnila již před šesti lety. Podíl zlata na celkových devizových rezervách Číny nicméně klesl na 1,65 procenta z 1,8 procenta v červnu 2009.