Malá půjčka za velké peníze: Lidé neváhají platit i tisíce procent navíc

Nebankovní úvěry jsou u Čechů oblíbené jako rychlé řešení finanční tísně. Jenže často se stává, že se takovou půjčkou můžou ti, kteří si jí vezmou, dostat ještě do větších problémů: půjčují si nejenom na nečekané výdaje, ale třeba na jídlo a nájem. Ministerstvo financí se proto rozhodlo zasáhnout a úvěry do pěti tisíc korun chce regulovat přísněji.
Video Malá půjčka za velké peníze
video

Malá půjčka za velké peníze

Lákavé slogany typu „Půjčte si až do výše čtyř a půl tisíce zdarma“ nebo „SMS půjčka online rychle řeší problémy“ a snadná dostupnost peněz bez nahlížení do registru dlužníků je důvodem, proč lidé na tyto půjčky slyší. Jenže za to se platí. Například jedna společnost, která poskytuje půjčku tři tisíce korun, vyžaduje týdenní splatnost a roční procentní sazba nákladů, tedy veškeré poplatky, činí 14 299 %. Firmu, která sídlí na Maltě, se Česká televize pokusila kontaktovat. E-mail se ale obratem vrací jako nedoručitelný.

„Nárůst v posledním roce je zcela jednoznačně enormní. Úvěrové společnosti chtějí půjčit méně a je celá řada lidí, kterým stačí půjčit málo,“ konstatuje expert na dluhový byznys společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle.

Finanční potíže nejsou oblíbeným tématem hovorů a lidé se jimi neradi chlubí. Rychlé mikroúvěry jsou tak oblíbenější, než se zdá. V posledních dvou letech už je využil každý šestý Čech. „Pokud jsem včas zaplatil splátku, a popřípadě úrok, tak bylo všechno v pořádku. Akorát úrok byl samozřejmě trochu vyšší,“ popisuje svou zkušenost dlužník Pavel. Lidí, kteří mají takové půjčky pod kontrolou, ale ubývá. „Já už jsem měl skoro dvě třetiny splacené, to je na tom to nejhorší. Ale v podstatě jsem se dostal zase zpátky a jsem na tom ještě třikrát hůř,“ vypráví jiný dlužník Martin. Každý druhý dlužník žije doslova od výplaty k výplatě. Co si půjčí, to sice splatí - ale na konci měsíce mu peníze zase chybí. A tak si půjčí znovu.

Nejpopulárnější částkou jsou čtyři až pět tisíc korun. A právě tuto oblast chce nově přísněji regulovat ministerstvo financí.


„V současnosti jsou mikroúvěry do pěti tisíc korun vyjmuty z působnosti zákona o úvěru pro spotřebitele. Ministerstvo financí připravilo zcela nový návrh zákona, ten by mohl být účinný od první poloviny příštího roku,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.

Na co slouží mikroúvěr
Zdroj: ČT24
Autor: mor

Na co si lidé berou půjčky a za kolik

Pokud už si někdo vezme malou půjčku, úplně nejčastěji je to na základní potřeby - 28 procent lidí zkrátka nemá na jídlo pro sebe, nebo svou rodinu. Čtvrtina potřebuje rychle peníze na nový spotřebič - třeba pračku, která se rozbila. Dalším 19 procentům dlužníků nezbylo z výplaty na nájem. Zejména u žen ale roste ještě poslední kategorie - nemohou často odolat novému oblečení nebo botám. Na ty si neváhá půjčit 13 procent dotázaných.