Průzkum: Jen pětina malých exportérů své pohledávky pojišťuje

Praha - Pětina malých a středních exportních firem využívá pojištění pohledávek, znalost tohoto produktu je ale mezi firmami velká. Firmy tak podle šéfa Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) Karla Havlíčka mají zejména v době růstu tendenci stále podceňovat rizika. Vyplývá to z průzkumu Asociace pro Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP).
ČEB a EGAP
Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Milan Holakovský
Video Jen pětina malých exportérů své pohledávky pojišťuje
video

Jen pětina malých exportérů své pohledávky pojišťuje

Jen pětina malých exportérů své pohledávky pojišťuje

28.07.2015 Eko

Havlíček: Malé a střední firmy mají tendenci podceňovat rizika

Pojištění pohledávek využívá stále podobný podíl firem, v roce 2013 šlo o 18 procent malých exportérů. Nejčastěji využívají služby EGAP, KUPEG či Euler Hermes. „Je patrné, že firmy v období růstu mají trvale tendence podceňovat rizika. Jestliže hlavní problém nevidí podniky v ceně pojistky, potom je elementární nezabezpečení pohledávek hrozbou, a to zejména v době, kdy může dojít k poklesům trhů,“ uvedl šéf asociace Karel Havlíček. Zhruba třetina exportujících firem, které EGAP znají, zvažuje využití jeho služeb, nejčastěji ve státech bývalého Sovětského svazu a v evropských státech mimo EU.

Téměř dvě třetiny firem (62 procent) navíc mají zkušenost s neproplacením faktur, 79 procent podniků ale uvádí, že zahraniční odběratelé obvykle dobu splatnosti dodržují. Exportní financování využívá devět procent firem.

Mezi důvody nevyužití pojištění pohledávek firmy uvádějí cenu (12 procent) či to, že nemají problém s nesplácením (11 procent). Polovina malých vývozců pojištění faktur nepotřebuje.


Dvě třetiny firem znají produkty státní pojišťovny nebo mají povědomí o společnosti, ukázal průzkum. „Překvapením je ale fakt, že více než polovina firem neví, že EGAP je efektivní využít zejména v rizikových destinacích,“ dodal Havlíček. V průzkumu 58 procent podniků uvedlo, že s pojištěním EGAP mají pozitivní zkušenost, 11 procent má špatnou zkušenost a 24 procent uvádí jinou zkušenost.

Jak funguje pojištění exportu?
Zdroj: ČT24

Exportní garanční a pojišťovací společnost loni pojistila obchodní případy 46 malých a středních podniků, šlo o více než třetinu nově uzavřených pojistných smluv. V prvním pololetí letošního roku EGAP pojištěním podpořil při vývozu 30 firem z řad malých vývozců. Většinu exportérů, kteří využívají úvěrové pojištění, pojistily komerční pojišťovny.

Podle pojišťovny EGAP je nejrizikovější zemí Uganda, kde skončila nezaplacením více než polovina pojištěných zakázek. Špatně vychází i Kuba nebo Thajsko. Naopak žádné pojistné události neměl v posledních deseti letech EGAP v Gruzii, Uruguayi nebo Makedonii.