Hlavní aténská jednání s věřiteli začnou nejdřív ve čtvrtek

Atény - Do Atén by dnes měly začít přijíždět expertní týmy mezinárodních věřitelů, které budou od úterka jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu. Vedoucí misí EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu přiletí do Řecka až v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek. Místo konání rozhovorů stále není známo.
Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Giannis Papanikos

Jednání měla původně začít už v pátek, ale byla odložena. Podle jednoho z činitelů Evropské komise věřitelé v Aténách hledají bezpečné místo, kde by se rozhovory mohly konat bez obav z možných demonstrací odborů. Řecká vláda nicméně popřela, že by za zdržením rozhovorů byly bezpečnostní důvody. Šlo prý jen o vyřešení logistických otázek.

Představitel řeckého ministerstva financí podle Reuters popřel, že by se kabinet premiéra Alexise Tsiprase snažil držet zástupce Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu mimo vládní úřady. „Nemáme s tím žádný problém,“ uvedl. Zdůraznil, že k posunutí termínu jednání na úterý nevedl „žádný politický či diplomatický důvod“.

Řekové se na inspekční návštěvy věřitelů v Aténách dívají jako na porušení státní svrchovanosti. Dosavadní šestiměsíční vyjednávání s evropskými partnery se proto konala na žádost řecké vlády v Bruselu. Vyjednávači „trojky“ EK, ECB a MMF nebyli v Řecku už více než rok.

Atény se na začátku minulého týdne na summitu v Bruselu dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny určité reformy. V noci na čtvrtek odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli. Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance.