Šlechtová: Praha z programu teritoriálních investic neodejde

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) pokládá za nepřípustné, aby Praha opustila program teritoriálních investic (ITI) v rámci pražské metropolitní oblasti. Řekla to na setkání s hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou (ČSSD). Do nového programu EU má být totiž kromě Prahy zapojen i Středočeský kraj. Praha, jejíž role v programu je klíčová, podle neoficiálních informací zvažuje, že od projektu odstoupí.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Praha má podle Petery obavu z toho, že bude muset odpovídat za projekty na území jiného samosprávného regionu. Šlechtová uvedla, že k tomu zatím nemá žádné oficiální informace. Pokud by se tyto zprávy potvrdily a Praha se rozhodla skutečně program opustit, je ministryně připravena to řešit.

"Není to pro mě v žádném případě přípustné. Pokud se toto stane, tak samozřejmě já to budu okamžitě řešit ze své úrovně," uvedla Šlechtová. O věci je v takovém případě připravena jednat ve vládě a Evropské komisi. Podle ministryně by tím přišlo zhruba 500 obcí z této aglomerace o garanci peněz. "Budu hlasem těch 500 obcí a nesouhlasím s tím, aby pražská ITI nebyla," prohlásila Šlechtová.

Video Šlechtová se setkala se zástupci Středočeského kraje
video

Šlechtová se setkala se zástupci Středočeského kraje

Středočeši mají podporu premiéra

Petera uvedl, že o záležitosti bude jednat kolem 10. srpna se zástupci pražského magistrátu. Věří, že se projekt nakonec uskuteční. "Smyslem je koordinace investic v území. Smyslem je, aby to území mezi sebou opravdu spolupracovalo. A ministerstvo pro místní rozvoj je v tomto připraveno pomoci," dodala ministryně.

Věc už Petera probíral i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který podle něj Středočeskému kraji vyslovil podporu.