Jistá je jen nejistota, píše tisk o budoucnosti Řecka

Jedinou jistotou v řecké krizi zůstává po nedělním referendu nejistota. V komentáři k výsledkům hlasování, v němž Řekové odmítli podmínky věřitelů, to napsal list The Wall Street Journal. Podobný názor má i agentura Reuters, podle níž se Řecko probouzí do nejasné budoucnosti. Německá média se shodují, že řecké "ne" výrazně zkomplikuje další vyjednávání. Slovenský list Sme tvrdí, že řecký lid rozhodl o neřízeném bankrotu a konci eura v zemi.

Můž studující výsledky řeckého referenda
Zdroj: REUTERS Autor: Christian Hartmann

"I kdyby Evropská centrální banka dále prodlužovala nouzové úvěrování řeckých bank ve snaze zabránit zřícení státu, což je vysoce nepravděpodobné, po šedesátiprocentním "ne" už skutečně není vidět, co by mohlo Atény odklonit z nucené dráhy ven z eurozóny," napsal na svém webu slovenský deník Sme.

Představu, že by Řekové vyjednali nový, méně přísný program pomoci a přitom zůstali v eurozóně spolu s šetřící Itálií a jinými státy, považuje Sme za utopickou. Bankrot Řecka prý ale zároveň znamená přiznání krachu politiky jeho záchrany.

Slovenský Denník N soudí, že Evropa má ještě šanci udělat Aténám návrh v podobě částečného odpuštění dluhů. "Pokud budou Řekové výměnou za snížení dluhu přinuceni reformovat svou ekonomiku a stát, vzroste šance, že zůstanou přirozenou částí Západu," napsal list, podle kterého hrozí, že Řecko bez pomoci západních zemí skončí v občanské válce či spadne do sféry ekonomického vlivu Ruska nebo Číny.

Komentátoři: Tsiprase důvod k oslavám přejde

"Partneři v EU jsou frustrovaní, Řecko je rozdělené a vyjednávací prostor se rovná nule. Způsobit tolik škod jediným politickým manévrem je ohromující," zkritizoval deník Süddeutsche Zeitung politiku Alexise Tsiprase. "Svůj úspěch nebude slavit dlouho. Musí Řekům vysvětlit, jak se jim budou v budoucnu vyplácet důchody, mzdy a úspory, když se ekonomika potácí a banky směřují k bankrotu," uvedl list na konto řeckého premiéra.

Podle deníku Die Welt budou nyní jednání Řecka s věřiteli obtížnější než kdy dříve. "Tsipras se nyní může odvolávat na to, že jeho národ stejně jako on sám odmítá dosavadní záchrannou politiku. Bude proto ještě tvrdší ve svých požadavcích na odpuštění dluhu. To dosud evropské státy kategoricky odmítaly. Situace proto bude ještě napjatější než před referendem," komentuje Die Welt.

Podle Süddeutsche Zeitung však Řecko nemůže prosadit své požadavky proti vůli ostatních zemí. "Řekové si mohou o svém osudu suverénně rozhodovat. Nemohou ale nic nařizovat ostatním národům a jejich vládám. A především nemohou ostatním státům eurozóny diktovat, že jim mají bezpodmínečně dát miliardy eur," říká list.

Ať se stane cokoliv, nestane se to dost rychle

Hlavním výsledkem řeckého referenda je podle amerického listu The Wall Street Journal prohloubení chaosu a nejistoty. "Není jasné, co udělá zbytek eurozóny, ale ať to bude cokoli, neudělá to rychle," míní newyorský deník. "Vlády zemí eurozóny si navíc budou vědomy, že rychlá a sladká dohoda s vítěznou levicovou vládou Alexise Tsiprase by znamenala hrozbu inspirace pro další vzbouřenecká hnutí kdekoli v evropském bloku." Deník v prognóze dále uvádí, že ať udělá řecká vláda cokoliv, banky zůstanou zavřené ještě minimálně několik týdnů.

Agentura AP poznamenává, že klíčový postoj unijních představitelů k referendu bude znám až po úterním jednání euroskupiny a mimořádném summitu zemí eurozóny, který svolal předseda Evropské rady Donald Tusk.

  • Řekové v nedělním referendu jasnou většinou více než 61 procent hlasů odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci předložila eurozóna. Tsipras nyní hodlá zahájit nové vyjednávání zahrnující odpis části řeckého dluhu, z evropské strany se neoficiálně ozývají názory, že už není příliš o čem jednat.

Video EU vs. Řecko. Referendum odmítlo úspory
video

Události: EU vs. Řecko. Referendum odmítlo úspory

Události: EU vs. Řecko. Referendum odmítlo úspory

Reakce na řecké NE: Není už moc o čem jednat