Test potravin odhalil rozdíly mezi Českem a Německem

Margarín stejné značky v Německu obsahuje sedmdesát a v Česku šedesát procent tuku, Pepsi Cola se pro české spotřebitele sladí sirupem a pro Němce cukrem. Vyplývá to z testu Vysoké školy chemicko-technologické, který u třetiny z 24 párů českých a německých potravin odhalil odlišné složení.

Koordinátor projektu Jan Pivoňka uvedl, že se položky prezentovaly stejně, takže spotřebitel očekával stejný obsah. Ve skutečnosti mělo ale stejné zboží koupené za hranicemi jiné složení, než to z tuzemských obchodů. Koordinátor projektu VŠCHT Jan Pivoňka podotýká, že všechny výrobky se přitom prezentovaly stejně, takže spotřebitel by očekával stejný obsah.

Na rozdíly upozorňuje i test Potravinářské komory

Souběžně s VŠCHT na kvalitativní rozdíly mezi totožnými potravinami upozornil i test Mladé fronty DNES a Potravinářské komory. Dvacet párů potravin v drážďanských a pražských obchodech se lišilo kvalitou i cenou, příkladem může být pizza Ristorante, která sice v Česku vyšla levněji, ale obsahovala méně salámu. Pražský nákup byl nicméně o čtrnáct procent dražší než tytéž potraviny pořízené v saské metropoli.

„Německo nabízí výrazně větší trh, na kterém se snáz rozpouštějí náklady na dopravu, distribuci a provoz prodejní sítě,“ vysvětluje si vzniklý nepoměr ekonomka Helena Horská z Raiffeisenbank.

Výrobci se navíc přizpůsobují lokální chuti; pokud testem přijdou na to, že lidem chutná stejně potravina s „levnějším“ složením, vyrábí levnější a je to legální praxe, protože na obalu je složení uvedeno. V souvislosti s testem MfD ostatně konstatovali, že čeští spotřebitelé podle jejich zkoumání považují výrobky za chuťově srovnatelné.

Video Třetina testovaných potravin se liší
video

Třetina testovaných potravin se liší

Pro kvalitní zboží do Německa

Primární orientace českého spotřebitele na cenu potravin je dlouhodobě známá; dochází tak ale k paradoxní situaci, kdy pro kvalitnější potraviny míří zákazníci právě do Německa. Na spotřební chování Čechů v zahraničí se na jaře zaměřila studie bavorské obchodní a hospodářské komory IHK v Řezně. Ve východním Bavorsku například Češi utratí ročně přes 2,5 miliardy korun, vedle potravin nejčastěji nakupují oblečení a pro německé obchodníky jsou důležitým zdrojem příjmů.

Průměrný český zákazník tamních obchodů je ve věku 30–44 let, v obchodech stráví 2 až 5 hodin a za den tam zpravidla utratí 50 až 150 eur. Hlavním důvodem, proč Češi rádi nakupují za hranicemi, je přitom podle bavorské studie vyšší kvalita zboží, větší výběr a často i výhodné ceny.