ČOI: Chtěli si půjčit, ale jenom telefonát je stál tisíce

Praha – Pět milionů korun, takovou pokutu bude muset zaplatit firma Boyde, která nabízela úvěry prostřednictvím telefonátů. Podle České obchodní inspekce (ČOI) totiž stálo zákazníky takové volání 95 korun za minutu. Jeden volající utratil až 64 tisíc korun. Pětimilionová pokuta je nejvyšší částka, kterou zatím ČOI uložila, dosud tak učinila třikrát. Za chyby ve spotřebitelských úvěrech ale tak vysokou sankci ještě nedala.

Firma Boyde zveřejnila v tisku od listopadu 2013 do března 2014 inzerát s nabídkou spotřebitelských půjček. Zájemci ale museli zavolat na telefonní číslo s vysokým tarifem, což je nezákonné. Navíc firma volající na lince zdržovala, takže poplatky za hovor lidem narostly na tisíce korun.

„Zájemce o půjčku musel vyplnit s operátorkou Boyde 'bonitní certifikát s omezenou platností' prostřednictvím telefonního čísla s cenou 95 korun za minutu hovoru,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Video Mládek: Nejdůležitější je systematická práce ČOI
video

Mládek: Nejdůležitější je systematická práce ČOI

„Společnosti Boyde bylo v roce 2014 prokázáno závažné úmyslné protiprávní jednání. Opakovaně poškozovala spotřebitele žádající o úvěr,“ sdělil ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Navíc má Boyde, přestože nabízela úvěry, v obchodním rejstříku uveden jako předmět podnikání pronájem nemovitostí. V době, kdy zveřejnila inzerát s úvěry, měla ještě v rejstříku zaneseno podnikání ve „službách neuvedených v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, ale zprostředkování spotřebitelských úvěrů v těchto přílohách uvedeno je. Firmu ovládá společnost Fact International sídlící na Seychelách.

K rekordní pokutě inspekce sáhla, protože Boyde poškodila více lidí a mnohatisícovým účtem za telefon je firma dostala do tíživé finanční situace. Horní hranice sankce sice v takových případech činí až 20 milionů, ale ČOI zůstala u pětimilionové sankce, protože se podle Fröhlicha jednalo o první prohřešek Boyde. Pokuta letos nabyla právní moci, ale firma sankci neuhradila. „Proto byla jako pohledávka postoupena k vymáhání celním orgánům,“ doplnil Bezecný.

Česká obchodní inspekcePrávní moci nabylo v prvním čtvrtletí tohoto roku celkem 56 pokut, které inspekce uložila za porušení předpisů při poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů. Včetně sankce pro Boyde činily pokuty dohromady 6,4 milionu korun.

Porušení obecných předpisů odhalila ČOI za první čtvrtletí u více než dvou třetin kontrolovaných firem a lidí, kteří nabízeli úvěry, a překročení zákona o spotřebitelském úvěru u téměř poloviny prověřovaných. Nejčastěji porušovali zprostředkovatelé a poskytovatelé půjček pravidla určující obsah reklam a uvěrových smluv. Často také podle inspekce zákazníky přímo klamali.