Zásah kvůli Vesecké inicioval zaměstnanec ČEZu

Praha – Podnět k zásahu protikorupční policie na Energetickém regulačním úřadu vzešel od zaměstnance energetické společnosti ČEZ Tomáše Prokeše. Regulátor proto teď po firmě žádá vysvětlení. Autor trestního oznámení i energetický gigant ale tvrdí, že se jedná o individuální akci, se kterou podnik nemá nic společného.
Video Zásah na ERÚ kvůli Vesecké inicioval zaměstnanec ČEZu
video

Zásah na ERÚ kvůli Vesecké inicioval zaměstnanec ČEZu

Podezření, že Renata Vesecká pracuje v Energetickém regulačním úřadě (ERÚ) protiprávně, sepsal pro policii Tomáš Prokeš. Přímo v den jednání energetických špiček pak do úřadu přišli detektivové protikorupční policie. Ovšem Tomáš Prokeš pracuje právě pro tu největší firmu, která regulaci ERÚ podléhá – pro ČEZ.

„Já sice pracuju v ČEZu, ale dělám specialistu, nemám vůbec žádný kontakt s regulačním úřadem, nejsem na něm závislý,“ tvrdí autor trestního oznámení. Jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní úřadu jej prý znepokojilo právě proto, že sám v branži pracuje. Když policie jeho podezření dvakrát odmítla, obrátil se na státního zástupce.

Regulátor teď požaduje po ČEZu vysvětlení. „Jak od sebe odvrátí podezření, že to mohlo vést k tomu, aby se zvýhodnil v konkurenčním boji, když se mluvilo o pravidlech čtvrtého regulačního období?“ ptá se mluvčí úřadu Jiří Chvojka. Také oznámil, že na postup Prokeše si bude ERÚ – stejně jako na policii – zřejmě stěžovat u Ústavního soudu.

Energetický regulační úřad
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Firma jako taková spojitost s trestním oznámením odmítá. „Nemáme žádné informace o této záležitosti. ČEZ nic takového neinicioval. Pokud za tímto oznámením je skutečně některý z našich dvaceti tisíc zaměstnanců, pak tak činil jako soukromá osoba a na základě pohnutek, které nám nejsou známy,“ sdělil mluvčí Ladislav Kříž.

Renata Vesecká se stala místopředsedkyní ERÚ loni v listopadu. Angažmá bývalé nejvyšší státní zástupkyně může být v rozporu se zákonem, podle kterého by měl mít místopředseda úřadu alespoň sedmiletou praxi v oboru energetiky. Ve středu 27. května dokonce provedla protikorupční policie razii ve třech budovách úřadu (v Ostravě, Jihlavě a Praze) a vyžádala si dokumenty ke jmenování Vesecké. Kromě toho si detektivové odnesli počítače, včetně počítače předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové.

Vitásková trvá na tom, že Vesecká kvalifikační požadavky splňuje a její jmenování proběhlo v souladu se zákonem. „Je to o výkladu zákona. Paní Vesecká má v úřadě na starosti právní věci a pracovala na kauzách, které jsou s energetikou propojeny,“ prohlásila v nedělních Otázkách Václava Moravce. Počínání dozorujícího státního zástupce Kamila Špeldy dokonce označila za šikanu svého úřadu, který prý s policií komunikoval v plném rozsahu.