Pošta bude mít nárok na kompenzaci od státu, rozhodla vláda

Praha - Vláda dnes po několikatýdenních sporech ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) schválila novelu poštovního zákona, která zavádí poště kompenzaci od státu. Pošta bude mít nárok na dotaci za letošek až do výše 700 milionů korun ročně, řekl ministr vnitra Chovanec. V dalších letech maximální částka postupně klesne až na 500 milionů korun ročně.
Video Univerzální služby České pošty pokryjí kompenzace od státu
video

Univerzální služby České pošty pokryjí kompenzace od státu

Univerzální služby České pošty pokryjí kompenzace od státu

z16, 25.5.2015

Chovanec: Je to dohoda, ne bianko šek

Babiš: Znalosti managementu pošty mě neuspokojily

Klimeš: V evropském kontextu si vede Česká pošta dobře

Angelis: Jakákoliv dotace není racionální

„Jsem rád, že se vládě podařilo po dlouhých letech přijmout systémové opatření, které dlouhodobě stabilizuje hospodaření a fungování České pošty,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho se díky tomu zabrání plošnému rušení poboček pošty a riziku propouštění jejích zaměstnanců.    

Generální ředitel České pošty Martin Elkán je rád, že se podařilo nalézt shodu. Česká pošta je díky tomu stabilizovaná a nebude muset rušit pobočky, míní. Pošta se podle něj bude modernizovat a hledat další prostor na trhu.

Ministr financí Babiš dlouho odmítal České poště vyplatit kompenzaci za letošní rok. Tvrdil, že pošta má dostatek peněz na účtech. Konkrétně dvě miliardy korun v rezervách. O dotacích ze strany státu chtěl diskutovat až pro další léta. Nakonec se ale dnes kabinet dohodl na kompromisu, podle něhož bude kompenzace pro rok 2015 až do výše 700 milionů korun, v roce 2016 do výše 600 milionů korun a od roku 2017 do výše 500 milionů korun.

Podle Babiše je přijatý návrh kompromis. Pošta podle něj na začátku jednání požadovala limit 950 milionů korun a navíc úhradu ještě v letošním roce. „Já pevně doufám, že se Česká pošta bude snažit ještě lépe hospodařit. Pro mě je důležité, že jsem uhájil rozpočet na letošní rok,“ uvedl. Dotaci za letošek bude pošta nárokovat až v příštím roce. Větší transparentnost hospodaření pošty podle Babiše přinese i registr smluv spouštěný od příštího roku.

Hospodářské výsledky České pošty
Zdroj: ČT24
  • „Česká pošta má určitě nárok na nějakou dotaci za univerzální službu. Problém je v tom, že ta dotace je v tuto chvíli obtížně stanovitelná, protože vůbec netušíme, jakým způsobem se České poště podaří reformovat svůj byznys a jakým způsobem bude do budoucnosti výdělečná,“ míní komentátor Hospodářských novin David Klimeš.

Chovanec je přesvědčen, že dnešní dohoda je maximem možného. „Česká pošta může plánovat svůj rozvoj, své investice, na druhé straně ví, že to není o tom, že bude stát s čepicí, ale že se také musí modernizovat, zlepšovat své služby,“ poznamenal. „Česká pošta musí doložit, že náklady měla, není to bianko šek. A je to dohoda, která se rodila od listopadu,“ dodal Chovanec. 

Poště dlouhodobě komplikují činnost spory kolem úhrady nákladů na univerzální službu, tedy na doručování do odlehlých oblastí nebo provoz ztrátových poboček. Náklady pošty na zajišťování základních služeb na celém území republiky má podle stávající právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Do fondu nechtějí ale přispívat ani pošta, ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila úhrada ze státního rozpočtu.  

Česká poštaČeská pošta letos plánuje zisk kolem 50 milionů korun proti loňským 241 milionům. Jeho dosažení ale podmiňuje zhruba půlmiliardovou kompenzací za univerzální službu, jinak se podle generálního ředitele Martina Elkána propadne do ztráty.


Pošta vyčíslila ztrátu z univerzální služby za rok 2013 na téměř 1,8 miliardy korun, ČTÚ částku zredukoval na 750 milionů. Podnik se proti tomu odvolal a rozhodnutí čeká v červnu.

  • „Jakákoliv dotace, zejména v tomto případě, není racionální. Na jednu stranu jsem rád, že se vláda zabývá dostupností poštovních služeb, zejména na venkově…Ale na druhou stranu, každá dotace je špatná, protože je demotivující…Všechno ukazuje na to, že Česká pošta v některých případech používá ceny, které nejsou na nákladech,“ uvedl Petr Angelis, místopředseda představenstva Asociace poštovních služeb.

Pošta provozuje přes 3200 poboček. Do deseti let chce dvě třetiny převést na partnery. Těmi mají být obecní úřady nebo místní obchodníci. Slibuje si od toho úspory v řádu stovek milionů korun. Na prvních 50 poštách také přistoupila k rozšíření otevírací doby pro veřejnost. Například v satelitních městech budou mít pošty otevřeno i v sobotu.