Banky podváděly s kurzy měn. Místo soudu je čeká pokuta

Washington/New York/Londýn – Přibližně 140 miliard korun musí zaplatit pětice velkých mezinárodních bank americkým a britským úřadům jako pokutu za manipulace na devizovém trhu. Sankce ukončí vyšetřování, které proti bankám vede americká vláda a zároveň se tak vyhnou i trestnímu stíhání. Podle agentury AP je to poprvé za více než 20 let, kdy velké finanční instituce byly nuceny přiznat trestnou činnost.

V rámci dohody přiznaly vinu na manipulaci se směnnými kurzy americké banky JPMorgan Chase & Co a Citigroup a britské Barclays a Royal Bank of Scotland (RBS). Tyto bankovní domy přiznaly, že při manipulacích s kurzy amerického dolaru a eura spolupracovaly v období mezi prosincem 2007 a lednem 2013. Švýcarská bankovní skupina UBS přiznala vinu za manipulaci s klíčovými globálními úrokovými sazbami, uvedlo podle agentury Reuters americké ministerstvo spravedlnosti.

JPMorgan Chase se vyhne stíhání tím, že americkému ministerstvu zaplatí 550 milionů dolarů, Citigroup mu uhradí 925 milionů dolarů. Barclays dostala pokutu 650 milionů dolarů a RBS bude muset za ukončení vyšetřování zaplatit 395 milionů dolarů. Součástí celkové pokuty je částka 1,6 miliardy dolarů, kterou budou tyto banky muset zaplatit americké centrální bance (Fed). Barclays navíc pošle 1,3 miliardy dolarů úřadu pro finanční služby státu New York, americké komisi pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) a britskému úřadu pro dohled nad praktikami na finančním trhu.

Devizový trh je největším trhem v rámci finančního systému a jedním z nejméně regulovaných. Denně se na něm zobchodují měny v hodnotě zhruba 5,3 bilionu dolarů (více než 130 bilionů korun).


UBS už dříve oznámila, že zaplatí úřadům pokutu 545 milionů dolarů. Banka přistoupila na to, že přizná vinu v případu manipulace s klíčovou Londýnskou mezibankovní nabízenou sazbou (LIBOR), od níž se odvozují úroky pro řadu soukromých i veřejných transakcí.

S výjimkou Barclays se většina účastníků dnešních dohod zapojila už do prvního vyrovnání v této věci z loňského listopadu. Celková částka pokut, které banky zaplatí, tak dosáhne téměř devíti miliard dolarů, sdělilo dnes ministerstvo. Počet obchodníků, kteří se do nelegálních aktivit na devizovém trhu zapojili, byl nízký. JPMorgan uvedla, že propustila jednoho člověka, Citigroup rozvázala pracovní poměr s devíti zaměstnanci a Barclays uvedla, že propustí osm lidí.