Skimmingu loni výrazně ubylo. Letos se podvodníci opět činí

Až na třetinu loni v Česku klesl takzvaný skimming, tedy nepovolené úpravy bankomatů a platebních karet, které slouží ke krádežím peněz z účtů. Podle policie se však jedná o přechodný výkyv. Jen za první čtyři měsíce letošního roku se totiž pachatelé pokusili vybrat peníze pomocí ukradených dat vícekrát než za celý minulý rok.
Video Skimmingu loni podle ministerstva vnitra výrazně ubylo
video

Skimmingu loni podle ministerstva vnitra výrazně ubylo

Počet případů skimmingu v loňském roce podle ministerstva vnitra klesl skoro o dvě třetiny. Zatímco v roce 2013 zaznamenal resort 191 případů, loni jich bylo pouze 74. K největšímu počtu z nich došlo v Brně. „V roce 2014 můžu potvrdit klesající trend skimmingu. Bohužel letos tento trend nepokračuje,“ uvedla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Kriminalista Michal Ihnát doporučuje lidem hlavně zvýšenou pozornost při vkládání platební karty do bankomatu. Důležité je si zkontrolovat, zda na bankomatu není připevněno skimmovací zařízení, které umožňuje pachatelům získat údaje z platební karty. Také není od věci zakrýt při zadávání PIN klávesnici druhou rukou.

Skimming

Jako „skimming“ se označuje podvodné jednání, při kterém pachatelé (padělatelé platebních karet) zkopírují údaje z magnetického proužku karty bez vědomí jejího držitele. Tyto údaje následně nahrají na novou padělanou platební kartu.

Ke skimmingu nejčastěji dochází

  • u bankomatů, kde podvodníci prostřednictvím speciálního kopírovacího zařízení zkopírují všechna data z magnetického proužku karty a použijí je k výrobě padělku (tento způsob skimmingu je nejrozšířenější)
  • u obchodníků, kde nepoctivý pracovník zkopíruje údaje z magnetického proužku karty před vrácením zákazníkovi a takto získané údaje použije nebo dále předá k výrobě padělané karty (k uvedenému podvodnému jednání dochází nejčastěji v barech, restauracích, někdy na čerpacích stanicích nebo v hotelech)

Zdroj: Policie ČR


Skimmeři se podle policie zaměřují hlavně na místa, kde je velký počet klientů, kteří z bankomatů vybírají. „Zájem je o velká města, kde je síť bankomatů co největší,“ říká mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Ukradené peníze většinou zamíří do ciziny, nejčastěji do zemí, kde místo čipů používají magnetické proužky. „Jedná se o organizované skupiny pachatelů ze zahraničí, mluvíme především o Bulharsku a Rumunsku,“ dodává Hanták. Dokonaných případů skimmingu je nicméně minimum. Přispívají k tomu lepší bezpečnostní opatření bank i prevence.

Pozor na internetové platby

Ostražití by lidé měli být také při placení přes internet, kdy není potřeba zadávat PIN. Zejména by měli kontrolovat, na jaké stránce se nacházejí, protože může dojít k přesměrování na podvodnou stránku a odeslání dat přímo podvodníkům. „Pachatele vždycky zajímá číslo platební karty, datum platnosti karty a v případě platby na internetu ho zajímá takzvaný bezpečnostní kód,“ podotýká šéfredaktor Měšec.cz Dalibor Chvátal.

Pachatelé však často bývají o krok napřed. Nejnovější fintou je krádež peněz přes facebookový chat. „Hacker vám pošle nějaký odkaz na platební bránu a bude chtít, abyste ve formuláři vyplnili nějaké citlivé údaje,“ uvádí příklad mluvčí ČSOB Martina Slavíková.

Nejlepší ochranou účtu tak zůstává nastavení denního nebo týdenního limitu výběru peněz, ale i limitu pro platby přes internet, na nejnižší potřebnou částku.